Türkiye'de arşivcilik eğitimi
Education for archivists in Turkey
- Tez No: 72394
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Türk arşivlerinin sorunlarına çözüm getirme yeni kuşak arşivcilerin modern metot ve teknolojiyle eğitilmesine bağlıdır. Arşivistlerin eğitilmesi önemlidir, çünkü Türk Devlet Arşivleri özellikle de Osmanlı Arşivi ele aldığı konular ve sayı bakımından birçok ülkelerin arşivleri arasında saygın bir yere sahiptir. İşlenen konular sadece Türk Devleti ile ilgili değil birçok Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleriyle de ilgilidir. Uzun yılların ihmali, yetersiz işlemler, meslekî bilgilerin eksikliği nedeniyle birçok materyal yok olmuştur. Acı bir gerçek şu ki, günümüzde dahi belgelerin gerçek sayısı bilinememekte, dolayısıyla içerikleri araştırmacılar için sır olmaktadır. Görüntü içaçıcı olmamakla birlikte eğer bilgili arşivistler çahştınlırsa çözümler bulunabilir. Bu çalışmada, Türkiye'deki arşiv eğitim programlan gözden geçirilmiş ve gelişmeleri belirlenmiştir. Çalışma esnasında diğer ülkelerin de arşiv programlan incelenmiş ve model programın hazırlanmasında verilen örnekler yararlı ve yol gösterici olmuştur. Bu model programda ülkemizin eğitim sistemine uygun olarak kursların isimleri, özellikleri ve içerikleri gerekçeleriyle birlikte verilmiştir. Son olarak, çalışma, sistemi iyileştirici bir dizi önerileri içermektedir. 138
Özet (Çeviri)
SUMMARY To bring solutions to problems of Turkish archives and their effective and' efficient operation depends upon educating new breed of archivists with modern methods and technology. Education of archivists is important because the Turkish State Archives, especially the Ottoman Archive, have a prominent place among the archives of many countries in terms of quantity and subjects which deal with many aspects of not only the state of Turkey but several European, Middle-Eastern, and African countries. Due to neglect of several years, improper handling, lack of professional knowledge considerable number of valuable materials had been lost. It is a sad fact that, even at this time, real number of materials are not known and, therefore, their contents are still secrets for researchers. The picture looks bleak but solutions can be found when knowledgeable archivists are employed. In this study, archive education programs in Turkey have been examined and their development is identified. In the process programs of some other countries were also examined and illustrated examples provided useful guide to the structering model program. In this model program, suitable to our education system, the names, nature and contents of courses were listed with their justification. Finally, the study includes a number of recommendation to contribute to upgrade the system. 139