Yakınçağ'dan günümüze Türkiye'de ve Avrupa'da arşivcilik eğitimi
Archival education in Turkey and Europe from early modern period to present
  1. Tez No: 140475
  2. Yazar: İSHAK KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER, DOÇ. DR. AYŞE ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Eğitim ve Öğretim, Archive, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
oz Çalışmada Yakınçağ'dan Günümüze Türkiye'de ve Avrupa'da Arşivcilik Eğitimi konusu ele alınmıştır. Araştırmamız literatür çalışması ile birlikte, saha çalışması ve gözlemleri kapsamaktadır. Buradan elde edilen sonuçlar ise bu çalışmanın içeriğini oluşturmuştur. Arşivlerin kurumsal yapılar olarak uzun süredir var olmalarına karşın, bunun bilimsel olarak biçimlenmeleri ve bir eğitim kurumuna dönüşmeleri oldukça yenidir. İnsanlığın geçirmiş olduğu toplumsal, bilimsel ve teknik gelişmelere paralel olarak arşivcilik ve bunun eğitimsel yönü de değişmiştir. Yine bu gelişmelerin ışığında eğitimin konulan oluşmuştur. İnsanlığın geçirdiği bu değişim süreci devam ettikçe de yeni eğitim konularının ortaya bir zorunluluk olarak çıkacağına kuşku bulunmamaktadır. Arşivcilik eğitimi kurumsal olarak İtalya'da yapılanmaya başlamış, daha sonraları Fransa Almanya, İspanya ve Avusturya gibi ülkelere yayılmıştır. İlk arşivcilik okullarında yürütülen konuların, daha çok, tarihsel ve tarihsel yardımcı bilimler çerçevesinde oldukları görülmektedir. Arşivciliğin bağımsız bir bilim dalı olarak kabulü ve gelişmeler ışığında yeni ders konularının eğitim programlarına girişi ile birlikte yürütülen derslerin kapsamında da önemli yeniliklere ve çeşitlenmeye gidilmiştir. Böylelikle belge yönetimi, ayıklama, enformasyon teknolojileri gibi konular programda yerlerini almışlardır. Bu çalışma, süreç ve coğrafi alan olarak ele alındığında oldukça geniştir. Bununla birlikte çalışmada Avrupa'da ve Türkiye'de arşivcilik eğitiminin geçmişi ile bugünü ele alınmış, uygulanan arşivcilik eğitimi programlarının yeterliliği üzerinde bir belirlemede bulunulmuş ve bunlardan hareketle gelecekte arşivcilik eğitiminin nasıl olması yönünde yorumlar yapılmış ve öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak bir arşivcilik eğitiminin amaçlarının programa nasıl yansıtılacağı ve eğitimin hangi konulardan oluşması gerektiği üzerinde durulmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the subject of“Archival Education in Turkey and Europe”has been discussed and developed. Our work contains together with literature study, field work and observations. The results of these have created the content of the work. Archives as institutional structures has been existed for long time but their development into scientific form and turning into educational institutions is a very new process. At the same parallel with social, scientific and technical developments that manhood experienced; archival study and it's educational face has been changed. By these developments the subjects of education has been stated. By continium of these developments necessarily new educational subjects will be created. Archival education started it's formation process firstly in Italy, afterwards spread out to France, Germany, Spain and Austria. In the first archival schools the main subjects concentrated in lectures were on history and historical sciences. Together with acceptance of Archival Studies as a independent science and developments in this area; new lecture subjects and contents of lectures have been developed and increased their variety. So, the subjects of record management, elimination, information technologies has taken their places in education programs. This work, by looking at researched periods and geographies is fully developed. Together with them the historical development and the systems of today's of European and Turkish archival education has been taken in hand. Also, some discussions developed on qualification of educational programs. Together with them a new project has been developed on future of archival education. As a result, it is stated that, how the aims of archival education could be reflected to programs and could be created with which related subjects. IV