Necmettin Erbakan Parkı'nın kentsel donatı elemanlarının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of urban furniture of Çankırı Necmettin Erbakan Park in terms of landscape architecture
  1. Tez No: 870475
  2. Yazar: NAGWAN SABEEH ZWAID AL-AMERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Parklar, kentsel yeşil açık alan sisteminin önemli bir bileşenidir. Kentte yaşayanlara doğrudan ve dolaylı birçok olumlu katkı sağlamasının yanı sıra, kent estetiğini ve kentin yeşil kimliğini önemli düzeyde etkilemektedir. Bu duruma park içinde kullanılan kentsel donatı elemanlarının etkisi büyüktür. Çalışma alanı olarak seçilen Necmettin Erbakan Parkı, Çankırı ilinde yer almaktadır. Parkın kentsel donatı elemanları peyzaj mimarlığı açısından ilk kez değerlendirilmiştir. Necmettin Erbakan Parkı farklı zamanlarda ziyaret edilerek gözlem ve tespit yoluyla kentsel donatı elemanları detaylı şekilde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Necmettin Erbakan Parkı'nda 85 oturma birimi, 50 çöp ve geri dönüşüm kutusu, 13 güvenlik kamerası, 10 piknik masası, 11 kamelya ve 2 su ögesi (çeşme) belirlenmiştir. Diğer taraftan Necmettin Erbakan Parkı'nın konumu, ulaşım kolaylığı, mevcut otopark ile çeşitli olumlu ve olumsuz özellikleri değerlendirilmiştir. Gerek büyüklüğü gerekse donatı elemanları bakımından birçok olumlu özelliğe sahip olmasına rağmen, parkın bakımsız su geçitleri, çocuk oyun alanlarındaki eksiklikleri, bazı oturma üniteleri ve zemin kaplamalarındaki zararlar olumsuz özellikler arasındadır. Bulgular dikkate alındığında, Necmettin Erbakan Parkı'nın farklı gelir düzeylerine ve yaş gruplarına hitap edebilecek önemli bir park olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parks are an important component of the urban green open space system. In addition to providing many direct and indirect positive contributions to the people living in the city, it significantly affects the urban aesthetics and green identity of the city. The urban equipment elements used in the park have a great impact on this situation. Necmettin Erbakan Park, which was chosen as the study area, is located in Çankırı province. The urban reinforcement elements of the park were evaluated for the first time in terms of landscape architecture. Necmettin Erbakan Park was visited at different times and urban equipment elements were examined in detail through observation and identification. As a result of the study, 85 seating units, 50 garbage and recycling bins, 13 security cameras, 10 picnic tables, 11 camellias and 2 water features (fountains) were determined in Necmettin Erbakan Park. On the other hand, Necmettin Erbakan Park's location, ease of transportation, existing parking lot and various positive and negative features were evaluated. Although the park has many positive features in terms of both its size and equipment, the negative features include neglected water passages, deficiencies in children's playgrounds, and damage to some seating units and floor coverings. Considering the results, it was concluded that Necmettin Erbakan Park is an important park that can appeal to different income levels and age groups.