Visual field testing using forecasting and virtual reality
Öngörü ve sanal gerçeklik kullanılarak görme alanı testi
- Tez No: 723989
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bir hastanın görme alanını değerlendirmenin standart yöntemi görme alanı testidir. 80 milyondan fazla insanı etkileyen glokom dahil birçok hastalık, takip ve teşhis için görme alanı testi gerektirir. Hasta belirli bir noktaya sabitlenirken farklı parlaklıklara sahip sabit yerlere ışık gönderilerek test yapılır, daha sonra hastanın görülen uyaranlara verdiği tepkiler kaydedilerek her bir lokasyondaki ışığa duyarlılıkları belirlenir. Sanal gerçeklik gözlükleri, formları ve dijital ekranları nedeniyle son zamanlarda görme alanı testlerini gerçekleştirmek için kullanılmaya başlandı. Ancak test süresinin uzun olması hastalarda yorgunluğa neden olmakta, bu da kooperasyonu ve test doğruluğunu azaltmaktadır. Ayrıca, bir kliniğin bir günde kaç test yapabileceğini sınırlar. Bu tezde, bir dijital ekran kullanılarak, test edilebilir nokta konumlarının sayısı artırılmış ve takviyeli öğrenme yöntemi kullanılarak bulunan konumların optimal bir alt kümesinin kullanılmasının test süresini kısaltmaya etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, testte öngörlen gelecek görme alanı test sonuçlarının kullanılmasının test süresine etkisi standart test stratejileri ile karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
The standard method for assessing a patient's visual field is visual field testing. Many diseases, including glaucoma, which affects more than 80 million people, require visual field testing for monitoring and diagnosis. The testing is done by sending light to fixed locations with different luminosities while the patient is fixating at a certain point, then the sensitivities to light at each location are determined by recording the responses of the patient to seen stimuli. Because of their form and digital screens, virtual reality headsets have lately begun to be utilized to conduct visual field examinations. However, since the testing duration is long, it causes fatigue in patients, which decreases cooperation and test accuracy. Also, it limits how many tests a clinic can conduct in a day. In this thesis, using a digital screen, the number of testable point locations is increased, and the effect of using an optimal subset of locations, which is found by employing a reinforcement learning method to decrease test duration, is investigated. Also, the effect of using forecasted future visual field test results in testing to the test duration is compared with standard testing strategies.