Salgın (Covid-19) döneminde ilk okuma yazma öğretimi: Bir köy okulunda durum çalışması
Fırst reading and writing teaching in the period of the pandemic (Covid-19): Case study ın a village school
- Tez No: 724034
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Araştırma, salgın döneminde köy okulunda çalışmakta olan bir sınıf öğretmeninin deneyimleri doğrultusunda ilk okuma yazma sürecinin betimlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı bir köy okulunda okuyan birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. 2020-2021 eğitim öğretim yılı salgın döneminde bir köy okulundaki ilk okuma yazma sürecini betimlemek için yapılan bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden olan durum (örnek olay) çalışması kullanılmıştır. Araştırma bir durum çalışması olduğu için çeşitli veri toplama araçları kullanılmıştır. Öğrenciler hakkında veri toplamak için araştırmacının hazırladığı“Öğrenci Bilgi Formu”kullanılmıştır. Durumu ayrıntılı ve derinlemesine ortaya koyabilmek için araştırmacı tüm süreç boyunca öğretmen, öğrenci ve velilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmacı tarafından bu görüşmeleri uzaktan eğitim, hibrit eğitim ve yüz yüze eğitim süreçlerinin tamamında hazırlanan“Öğretmen Görüşme Formu”,“Öğrenci Görüşme Formu”ve“Veli Görüşme Formu”ile yapılmıştır. Süreci daha iyi yansıtabilmek için bu çalışmada öğrencilerin defterlerine, ödevlerine, çalışma yapraklarına, tahtada ve sınıf içerisinde yapılan etkinlikler veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin yıl sonunda; harf tanıma becerilerinin ne düzeyde oldukları“Harf Tanıma Becerisi Değerlendirme Formu”ile sesli okuma becerilerinin ne düzeyde olduğu“Hece-Kelime Tanıma Formu (Okuma Becerisi)”ve yazma becerilerinin ne düzeyde olduğu ise“Hece-Kelime Tanıma Formu (Yazma Becerisi)”ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre salgın sürecinde araştırmaya katılan 19 birinci sınıf öğrencisi içinden 3 öğrencinin okuma ve yazmaya geçtiği tespit edilmiştir. Araştırmanın diğer sonuçlarına bakıldığında ise okulların açılıp kapanmasıyla ilgili verilen kararların sürekli değişmesi öğrencilerin okula uyum sağlayamamasına ve okuldan uzaklaşmasına sebep olduğu görülmüştür. Öğretmenin, alt yapı sorunları (internete ulaşmama, uzaktan eğitim için gerekli materyallere sahip olmama), velilerin ilgisizliği ve sürecin bilinmezliğinden olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Velilerin bu süreçte genel olarak öğrencileri ile ilgilenmedikleri ve süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to describe the first reading and writing process in line with the experiences of a classroom teacher working in a village school during the pandemic. The study group of the research consists of first-year pupils studying in a village school in Siverek, Şanlıurfa. In this study, which was conducted to describe the first reading and writing process in a village school during the pandemic period of the 2020-2021 academic year, a case study, which is one of the qualitative research designs, was used. Since the research is a case study, various data collection tools were used. The“Student Information Form”prepared by the researcher was used to collect data about the students. In order to reveal the situation in more detail and in-depth, the researcher conducted interviews with teachers, students and parents throughout the whole process. These interviews were made by the researcher with the“Teacher Interview Form”,“Student Interview Form”and“Parent Interview Form”prepared by her in all of the distance education, hybrid education and face-to-face education processes. In order to reflect the process better, students' notebooks, homework, worksheets, and activities on the blackboard and in the classroom were used in this study. At the end of the year students' level of letter recognition skills was evaluated with the“First Reading and Writing Process Evaluation Form (Letter Recognition Skill)”and the level of oral reading skills with the“Syllabic-Word Recognition Form (Reading Skill)”and the level of writing skills with the“Syllable-Word Recognition Form (Writing Skill)”. Descriptive analysis method was used in the analysis of the data. According to the results of the research, it was determined that 3 students out of 19 first grade students who participated in the study during the epidemic process started reading and writing. Looking at the other results of the study, it was seen that the constant change in the decisions about opening and closing the schools caused the students not to adapt to the school and to move away from the school. It has been determined that the teacher is negatively affected by the infrastructure problems, the indifference of the parents and the ignorance of the process. It was observed that the parents were generally not interested in their students in this process and did not have enough information about the process.