Hitit şahıs adları ve bazılarının fonksiyonları hakkında
The Hittite personal names and about functions of some of them
- Tez No: 72405
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Çalışmanın ilk bölümünde Hititçe çivi yazılı belgelerde.mevcut olan şahıs adlan katalog numaralarına göre alfabetik bir dizin halinde işlenmiştir. İkinci bölümünde ise, ideogram biçiminde geçen şalus adlan yine katalog numaralarına göre incelenirken; var olan ya da bilinen Hititçe karşılıkları ilk bölümde işlenmiştir. Son bölümde kınklı ve şüpheli şahıs adlan işlenmiş, bazılarına tamamlama önerileri sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çivi yazılı metin indekslerinde gözden kaçınirnış şahıs adlan grafik olarak sunulmuştur. Böylece bu araştırmanın orijinal taralını sonuç bölümünde görebiriz. Neticede 1981 yılından bu yana yayınlanmış çivi yazılı metin ciltlerindeki mevcut şahıs adlarım toplu halde bu araştırmada bulmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMIVIARY In the first section of the work, the names of the persons which can be found in nittite cuneiform texts are processed in onenumerative order accarding to their catalog number. In the second section, whiie the names of the persons found in the dialogues are processed according to their catalog numbers, their Hittife translations which still exist or be known are processed in the first section- In the last section, the names of the persons which are suspicious or have brokes are processed also to some of them computing suggestions are submitted- Again in the last section the names of the persons which are overlooked in the indexs of bindings of Cuneiform texs are submitted in a graffic therefore the original side of this work can be seen in the last section. To sum up, the names of the persons which have been published in bindings of conefiform texts since 1981 are possible to be found together in this work.