Analyzing Turkey's consumer protection policy: Historical path-dependencies, the EU impact, and global dynamics
Türkiye'nin tüketici koruma politikalarının analizi: Tarihsel bağımlılıkları, AB entegrasyonu ve küresel dinamiklerin etkileri
  1. Tez No: 724082
  2. Yazar: EBRU SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER RAINER BUERGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Political Science, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel anlamda değişen tüketim olgusu, tüketicinin korunmasına yönelik düzenlemelere duyulan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. Tarih boyunca toplumlar tüketicinin korunmasına yönelik farklı yöntemler uygulamıştır. Türkiye de bu anlamda çeşitli deneyimler yaşamıştır; ancak Avrupa Birliği'ne adaylık süreci temelli direktiflerin Türkiye'nin tüketiciyi koruma politikaları üzerinde dikkate değer koşullandırıcı etkileri olduğu varsayımı hakimdir. Çeşitli tüketici örgütü temsilcileri, akademisyenler ve bürokratik değerlendirmelerin yer aldığı bu çalışma, Türkiye'nin tüketici politikalarının sadece Avrupa Birliği adaylık sürecinin bir yansıması değil, aynı zamanda iç dinamikler, gelenekler ve küresel gelişmeler açısından da uygun bir zeminde bulunduğunu karşılaştırmalı analiz yöntemiyle ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile Türkiye'de Avrupa Birliği entegrasyonuna paralel olarak tüketici haklarının gelişimi belirlenirken, Türkiye'nin tarihsel arka planında Ahilik ve loncalar gibi 'tüketiciyi koruma' politikaları bağlamında nitelendirilebilecek uygulamalara ve küresel gelişmelere bağlı olarak şekillenen sürece yer verilmiştir. Çalışma, Avrupalılaşma literatüründe politika uyumu açısından AB entegrasyon sürecini, geçmiş deneyimlerin rolünü ve küresel gelişmeleri tartışmak suretiyle literatürdeki diğer çalışmalardan farklılık göstermekte ve politika yapıcılara tespitlerde bulunmayı, öneriler sunmayı ve tüketici politikaları için bir rehber olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of consumption, which has been changing in global terms, has brought with it the need for regulations on consumer protection. The communities have tried different methods for the protection of consumers throughout history. Turkey also had various experiences in this sense; however, there is an assumption that European Union candidacy process-based directives have remarkable conditioner effects on Turkey's consumer protection policies. This study, including various consumer organization representatives, academics, and bureaucratic evaluation, reveals the comparative analysis that Turkey's consumer policies are not only a reflection of the European Union candidacy process but are also based on a suitable ground in terms of internal dynamics, traditions and the global factors for the formation of these policies. Here, with this study, while determining the development of consumer rights in Turkey in parallel with the European Union integration, practices that can be characterized in the context of 'consumer protection' policies such as Akhi Community and guilds in the historical background of Turkey are explained, and it is attempted to prove the tendency towards developments in this direction. The thesis differs from other studies in the literature, in its discussion of the EU integration process, the role of past experiences and global developments in terms of policy harmonization in the Europeanization literature and aims to make determinations and present suggestions to the policymakers to act as a guidance for consumer policies.