Teniste servis atışında aktif kas gruplarında uygulanan 8 haftalık pnf egzersizlerinin servis performansına etkisinin EMG yöntemi ile belirlenmesi
Determining the effect of 8-WEEK pnf exercises on the service performance of the 8-WEEK PNF exercises applied in active muscle groups in the tennis service shooting
  1. Tez No: 724083
  2. Yazar: BERAT KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞENTÜRK, PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Teniste servis atışında aktif kas gruplarında uygulanan 8 haftalık PNF egzersizlerinin servis performansına etkisinin EMG yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmaya en az 5 yıl tenis antrenmanı yapan 16-17 yaş grubu ve veli izni alınan toplam 18 gönüllü sporcu dahil edilmiştir. PNF egzersiz (5 erkek- 4 kadın) ve kontrol grubu (5 erkek- 4 kadın) olarak randomize biçimde seçilerek iki gruba ayrılmıştır. PNF egzersiz grubu yaş ortalamaları 16.11±,33 yıl, boy uzunlukları 1,74±,09 cm, vücut ağırlıkları 63,11±8,07 kg, BMI 20,72±2,21 kg/m2 ve sporcu yaşları 6,67±1,41 yıl, kontrol grubu ise yaş ortalamaları 16,44±,52 yıl, boy uzunlukları 1,70±,07 cm, vücut ağırlıkları 63,22±9,79 kg, BMI 21,53±1,92 kg/m2, sporcu yaşları 6,00±1,32 yıl olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada PNF egzersiz grubuna 8 hafta ve haftada 3 gün tenis antrenman programı ve ilaveten birim antrenmanı sonunda Proprioseptif Nöromüsküler Fasilitasyon (PNF) germe egzersiz teknikleri uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece normal tenis antrenman programları uygulandı. Çalışmada tenis servis hızı ölçümü testi, Maksimum istemli izometrik kasılmalar (MVIC) ölçümü ve Elektromiyografi (EMG) sinyalinin ölçüm testleri ön test ve son test olarak ölçülmüştür. Çalışma sonucunda gruplar arası ön test- son test değerlerinde m.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of 8-week PNF exercises applied on active muscle groups in tennis serve on service performance by EMG method. A total of 18 volunteer athletes, aged 16-17, who have been training tennis for at least 5 years, and who had parental permission, were included in this study. PNF was randomly divided into two groups as exercise (5 males-4 females) and control group (5 males-4 females). The PNF exercise group was identified as mean age was 16.11±.33 years, their height was 1.74±.09 cm, their body weight was 63.11±8.07 kg, BMI was 20.72±2.21 kg/m2 and athlete's age was 6.67±1.41 years, and the control group as mean age was 16,44±,52 years, their height was 1,70±,07 cm, their body weight was 63,22±9,79 kg, BMI was 21,53±1,92 kg/m2 and athlete's age was 6,00±1,32 years. In this study, Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) stretching exercise techniques were applied to the PNF exercise group, 8 weeks and 3 days a week, as well as a tennis training program and additionally at the end of the unit training. Only normal tennis training programs were applied to the control group. In the study, tennis service speed measurement test, Maximum voluntary isometric contractions (MVIC) measurement and Electromyography (EMG) signal measurement tests were measured as pre-test and post-test.