Üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examining the digital literacy levels of university students and academicians
  1. Tez No: 724081
  2. Yazar: DUYGU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZDEN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve belirli değişkenlere göre karşılaştırmalı incelemektir. Araştırmanın çalışma evreninde, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi'nde çeşitli fakülte ve bölümlerde eğitim alan öğrenciler ile aynı dönemde çalışan akademisyenlerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup araştırmanın kapalı uçlu anket formu 405 üniversite öğrencisi ile 97 akademisyen tarafından doldurulmuştur. Çalışmanın açık uçlu sorularından oluşan anket formunu ise gönüllü örnekleme yöntemi ile 49 üniversite öğrencisi ile 12 akademisyen gönüllü olarak doldurmuştur. Araştırmanın verilerini toplamak için Acar (2015) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Dijital Okuryazarlık Değerlendirme Ölçeği, 41 maddeden ve Temel Araç ve Ortam Bilgisi, Farkındalık, Güvenli Katılım, Bağlamsal Kullanım ve Dijital Kimlik Yönetimi olmak üzere beş boyuttan oluşmaktadır. Araştırmaya ait nicel verilerin analizinde, parametrik olmayan test yöntemleri olan Mann Whitney U-Testi ve Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Ayrıca araştırma ölçek ve ölçek alt boyutları arasındaki istatistiksel anlamlı doğrudan ilişkilerin tespiti amacıyla gerçekleştirilen Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Açık uçlu soruların cevaplarından oluşan verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, araştırma soruları ile ilişkilerine göre yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyi (167,06±24,02) çok yeterli düzeyine, akademisyenlerin ise (182,12±18,53) tam yeterli düzeyine denk gelmektedir. Üniversite öğrencileri ölçeğin tüm boyutlarında çok yeterli düzeyinde iken akademisyenler farkındalık ve bağlamsal kullanım için tam yeterli, dijital kimlik yönetimi, temel araç ve ortam bilgisi ve güvenli katılım için çok yeterli düzeyindedir. Ayrıca öğrenciler ile akademisyenlerin dijital okuryazarlık düzeylerine ilişkin istatistiksel olarak anlamlı bir ortalama farklılığı tespit edilmiş olup, bu farklılığın akademisyenler lehine olduğu görülmüştür. Öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerinin sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık vii düzeyi cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde erkekler lehine istatistiksel ortalama farklılığı tespit edilmiştir. Fakülte değişkenine göre öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri incelendiğinde, teknoloji fakültesi öğrencileri daha yüksek puana sahip olduğu dikkat çekmektedir. Ayrıca öğrencilerin internet kullanım sıklığı ile yalnızca temel araç ve ortam bilgisi arasında da doğru orantılı ve zayıf şiddette bir ilişki tespit edilmiştir. Akademisyenlerin cinsiyet değişkenine göre dijital okuryazarlık düzeyleri incelendiğinde, öğrencilere benzer şekilde erkekler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Mesleki kıdem, yaş, fakülte değişkenlerine göre, akademisyenlerin dijital okuryazarlık düzeylerinin anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca internet kullanım sıklığı ile akademisyenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri arasında öğrencilere benzer şekilde doğru orantılı ve zayıf şiddette istatistiksel ilişki bulunmuştur. Bu araştırmanın sonucunda hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin dijital okuryazarlık becerileri çok yeterli düzeyde ölçülmüştür. Ancak bu yeterlilikleri kendi görüşleri ile değil de deneysel olarak ölçen çalışmalar yapılabilir. Üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere öncelikli olarak kadınlar için dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmek üzere eğitimlerin planlanması önerilmiştir. COVİD-19 pandemisi sonrası yükseköğretimin paydaşlarından akademisyenler ve öğrencilere yönelik dijital okuryazarlık becerilerini belirleyen ölçekler geliştirilebilir, çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the digital literacy levels of university students and academics and to examine them comparatively according to certain variables. The study universe of the research consists of students studying in various faculties and departments at Gazi University in the 2019-2020 academic year and academicians working in the same period. The sample of the study was determined by convenient sampling method and the closed-ended questionnaire of the study was filled by 405 university students and 97 academicians. 49 university students and 12 academicians voluntarily filled in the survey form, which consisted of open-ended questions, using the voluntary sampling method. The“Digital Literacy Assessment Scale”developed by Acar (2015) was used to collect the data of the study. The Digital Literacy Assessment Scale consists of 41 items and five dimensions: Basic Tool and Media Knowledge, Awareness, Safe Participation, Contextual Use, and Digital Identity Management. Mann Whitney U-Test and Kruskal Wallis H-Test, which are non-parametric test methods, were used in the analysis of the quantitative data of the study. In addition, the Spearman correlation test, which was carried out to determine the statistically significant direct relationships between the research scale and its subdimensions, was applied. Content analysis method was used in the analysis of the data consisting of answers to open-ended questions and interpreted according to their relations with the research questions. According to the results of the research, the digital literacy level of the university students (167.06±24.02) corresponds to the very sufficient level, and the academicians (182.12±18.53) to the fully sufficient level. While university students are at a very sufficient level in all dimensions of the scale, academics are at a level of full enough for awareness and contextual use, and very sufficient for digital identity management, basic tool and environment knowledge, and safe participation. In addition, a statistically significant mean difference was determined regarding the digital literacy levels of students and academicians, and it was seen that this difference was in favor of academicians. It was concluded that the digital literacy levels of the students did not show a significant difference ix according to the grade level variables. However, when the digital literacy level of university students was examined according to the gender variable, a statistical mean difference was found in favor of men. When the digital literacy levels of the students according to the faculty variable are examined, it is noteworthy that the technology faculty students have higher scores. In addition, a direct proportional and weak relationship was found between the frequency of internet use of students and only basic tool and media knowledge. When the digital literacy levels of the academicians are examined according to the gender variable, it is seen that there is a statistically significant difference in favor of males, similar to the students. According to the variables of professional seniority, age and faculty, it was concluded that the digital literacy levels of academicians did not show a significant difference. In addition, a direct proportional and weak statistical relationship was found between the frequency of internet use and the digital literacy levels of academicians, similar to students. As a result of this research, digital literacy skills of both academicians and students were measured at a very sufficient level. However, studies can be conducted that measure these competencies empirically, not with their own views. It has been suggested to university students and academics to plan trainings primarily for women to improve their digital literacy skills. After the COVID-19 pandemic, scales that determine digital literacy skills for academics and students, who are stakeholders of higher education, can be developed and studies can be carried out.