Annelerin çocuk istismarına yönelik farkındalık düzeyleri ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkide çocukluk çağındaki örselenmenin aracı rolünün incelenmesi
The review of the intermediatery role of mother's childhood disturbance in the relation between mother's child abuse awareness level and child rearing approach
- Tez No: 724091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağındaki örselenme yaşantılarının annelerin çocuk istismarına yönelik farkındalık düzeyleri ve çocuk yetiştirme tutumlarını ne düzeyde yordadığını incelemektir. Araştırmaya katılan katılımcıların yaşları“18-40”arasındadır. Örneklem grubu 304 kadından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında Ebeveynlerin Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği, Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği kullanılmıştır. Bununla birlikte katılımcılara online olarak bilgilendirilmiş gönüllü onam formu ile demografik bilgiler formu doldurulmuştur. Elde edilen verilere dönük olarak analizde“One-way ANOVA”,“Korelasyon Katsayısı”,“Regresyon”,“Post-Hoc Testleri”,“Mediasyon Analizi”kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, çocukluk çağı örselenme yaşantılarının ebeveynlerin çocuk istismar farkındalığı ile çocuk ihmal ve istismar değişkenleri arasında aracılık etkisi tespit edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın bulguları ve literatür ışığında annelerin istismar farkındalığının çocuklarının istismar risklerinde rolü tespit edilip önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine to what extent childhood traumatic experiences predict mothers' awareness of child abuse and their child-rearing attitudes. The age of the participants participating in the research is between“18-40”. The sample group consists of 304 women. Within the scope of the study, Parents' Child Neglect and Abuse Scale, Family Life and Child Raising Attitude Scale, Childhood Trauma Scale were used. In addition, the participants were filled with an online informed consent form and a demographic information form.“One-way ANOVA”,“Correlation Coefficient”,“Regression”,“Post-Hoc Tests”and“Mediation Analysis”were used in the analysis regarding the data obtained. Considering the results of the study, it was determined that traumatic experiences in childhood significantly predicted mothers' awareness of child abuse and their child-rearing attitudes. In this context, in the light of the findings of the study and the literature, the role of mothers' awareness of abuse in their children's risk of abuse was determined and suggestions were made.