Sivas il merkezi okul öncesi eğitimi gören çocukların ebeveynlerinin çocuk ihmali ve istismarına yönelik farkındalık düzeyleri ve sosyodemografik özellikleriyle ilişkisi
The awareness levels of parents of preschool children in the city center of Sivas, towards child neglect and abuse, and their relationship with their sociodemographic characteristics
- Tez No: 898998
- Danışmanlar: DOÇ. İREM AKOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Sivas il merkezi okul öncesi eğitim gören çocukların ebeveynlerinin çocuk ihmali ve istismarına yönelik farkındalık düzeylerini ve bunun sosyodemografik özellikleriyle ilişkisini belirleme amacıyla yapıldı. Araştırma Sivas ili Merkez ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anaokullarından seçilen 7 okulda 15.09.2023- 15.12.2023 tarihleri arasında 359 ebeveynle yürütüldü. Sosyodemografik veri formu ile yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, meslek, çalışma durumu, medeni durum, aile türü, sahip olunan çocuk sayısı, ailenin aylık ortalama geliri, çocukken ihmal veya istismara uğrama durumu sorgulandı. Ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarı farkındalığı belirlemek için Ebeveyn Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği (EÇİİFÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde gibi tanımlayıcı ölçütler kullanıldı. Veriler, parametrik şartları sağladığından, bağımsız iki grup için independent sample t test, ikiden fazla grup için F testi (ANOVA) ile analiz edildi. İkiden fazla gruplu karşılaştırmalar için ANOVA kullanılırken, hangi grubun diğerlerinden farklı olduğunu belirlemek için homojenlik varsayımı sağlandığından Bonferroni testi ile değerlendirildi. EÇİİFÖ puanı ile bazı sosyodemografik verilerin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizinden yararlanıldı. Ayrıca EÇİİFÖ puanını etkileyen bağımsız faktörlerin belirlenmesinde düzeltilmiş olasılık oranları (ORa) ve %95 güven aralıkları (GA) kullanılarak binary lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the awareness levels of parents with preschool children in Sivas city center regarding child neglect and abuse and to examine the relationship between this awareness and sociodemographic characteristics. The research was conducted between September 15, 2023, and December 15, 2023, with 359 parents selected from seven official preschools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Sivas. A Sociodemographic Data Form was used to collect information on age, gender, education level, occupation, employment status, marital status, family type, number of children, average monthly family income, and whether the parents had experienced neglect or abuse during their own childhood. The Child Neglect and Abuse Awareness Scale for Parents (CNAASP) was used to assess the parents' awareness of child neglect and abuse. Descriptive measures such as arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage were used to evaluate the data. Since the data met parametric conditions, an independent samples t-test was used for comparisons between two groups, and an F-test (ANOVA) was used for comparisons among more than two groups. When comparing more than two groups, the Bonferroni test was used to determine which group differed from the others, provided the homogeneity assumption was met. Pearson correlation analysis was utilized to assess the relationship between CNAASP scores and certain sociodemographic variables. Additionally, binary logistic regression analysis was performed to identify independent factors affecting the CNAASP score, using adjusted odds ratios (ORa) and 95% confidence intervals (CI).