The effect of human resources practices and digital human resources activities on employee wellbeing
İnsan kaynakları uygulamaları ile dijital insan kaynakları faaliyetlerinin çalışanların iyi oluşlarına etkisi
  1. Tez No: 724092
  2. Yazar: TARIK ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsan kaynakları yönetimi çalışanların işe olan tutum ve davranışlarını ve sosyal hayatlarını etkileyen uygulamaları bünyesinde barındırması sebebiyle önem taşırken aynı zamanda işletmelerin stratejik hedeflerine ulaşmasında ana faktörlerden birisidir. İnsan kaynakları yönetimi ve uygulamalarına önem veren işletmeler rekabetçi piyasa şartlarıyla etkili mücadele edebilecekleri gibi çalışanların kariyerlerine ve sosyal hayatlarına pozitif anlamda katkı sağlayacaklardır. Bu çalışmada insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışan iyi oluşu üzerine etkisi incelmiştir. Bu ilişki dijital devrimin yaşandığı günümüz dünyası ile değerlendirilmiş ve dijital insan kaynakları faaliyetlerinin çalışanların iyi oluşu üzerine etkisi ayrıca incelenmiştir. Ankara'da kamu ve özel sektörde çalışan 361 kişiye uygulanan anket sonucunda, insan kaynakları uygulamaları boyutlarından ödüllendirme ve kariyer ile çalışan iyi oluşu arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken, sırasıyla ücret, iletişim ve eğitim boyutlarının çalışan iyi oluşu üzerinde anlamlı pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Dijital insan kaynakları boyutlarından sadece dijital eğitim faaliyetlerinin çalışan iyi oluşu üzerinde anlamlı bir etki oluşturduğu, diğer dijital insan kaynakları faaliyetlerinin çalışanların iyi oluşlarını etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the core factors for businesses to reach their strategic goals, human resources management is of great importance owing to its scope, including employees' attitudes and behaviors towards work and the practices that exert influence on their social lives. Businesses attaching importance to human resources management and relevant practices, gain and maintain a competitive advantage in challenging market conditions and contribute positively to the careers and social lives of their employees. In this study, the effect of human resources management practices on employee wellbeing is examined. Considering the digital revolution in today's world, the study also focuses on the effect of digital human resources activities on employee wellbeing. Aiming at identifying the level of correlation between the dimensions of human resources practices and wellbeing, the survey applied to 361 people working in public and private organizations in Ankara, revealed that there is no significant effect of rewards and career on employee wellbeing; in contrast compensation, communication and training respectively have significant positive impact on employee wellbeing. In terms of the digital human resources dimensions, the study has concluded that only activities regarding digital training impact employee wellbeing significantly, and other digital human resources activities do not affect the wellbeing of employees.