Yabancı para üzerinden yapılan banka kredi sözleşmelerine hakimin müdahalesi
Intervention of the judge to bank loan agreements denominated in foreign currencies
- Tez No: 72411
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN İŞGÜZAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Özel hukukun temel ilkelerinden biri olan“sözleşmeye bağlılık (ahde vefa, pacta sunt servanda)”ilkesi, sözleşme kurulduğu anda var olan şartlar sonradan taraflarca öngörülmeyen ve beklenmedik olaylar nedeniyle değişse bile, tarafların sözleşmeyi aynı esas ve şekli ile ifa etmek zorunda bulunduklarını kabul etmektedir. Buna karşılık,“sözleşme adaleti”esası da, başlangıçta sözleşme kurulurken sağlanan edimler arasındaki dengenin, sözleşme sona erinceye kadar korunması gerekliliğini ifade etmektedir. İşte bu noktada, biri hukuki güvenliği, diğeri hakkaniyeti savunan bu iki temel ilke karşı karşıya gelmektedir. Soruna hem borçlunun, hem de alacaklının menfaatlerini dengeleyici bir çözüm bulabilmek amacıyla yürütülen çalışmalar“clausula rebus sic stantibus”ilkesini ortaya çıkartmıştır. Modern hukuk düzenleri,“clausula rebus sic stantibus”ilkesini, sözleşmelere bağlılığı ve hukuki güvenliği sarsacağı endişesiyle genel bir prensip olarak kabulden kaçınmışlar, ancak, bazı durumlarda sözleşmelerin tarafların örtülü iradelerine ve“objektif iyiniyef kurallarına uygun biçimde yeniden ele alınıp, değişen hâl ve şartlara uyarlanabileceğiT de kabul etmişlerdir. Bu çalışmada, ülkemizde özellikle yabancı para üzerinden borçlanmaların ve bu çerçevede yabancı para üzerinden yapılan banka kredi sözleşmelerinin yaygınlaşmasını takiben, 1994 yılı başlarında gerçekleştirilen bir dizi ”devalüasyon“ sonrası, Türk Lirası'nın değerinin yabancı paralar karşısında ani ve beklenmedik ölçüde düşmesi ile önem kazanan ve hukukumuzda istisna (eser) sözleşmesine ilişkin BK.m.365/ll hükmü dışında konuyu düzenleyen genel bir hüküm bulunmadığı için çözümlenmesi doktrin ve çoğunlukla da yargı içtihatlarına kalmış olan ”sözleşmenin değişen hâl ve şartlara uyarlanması" sorunu üzerinde durulmuş ve uyarlamanın unsurları, hüküm ve sonuçları, kredi sözleşmeleri açısından değerlendirilerek Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır. 127 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The principle of“pacta sunt servanda”, which is one of the fundamental principles of private law accepts that, even if the conditions existing at the time of establishment of a contract changes later on due to the events which are unexpected and unforeseeable by the parties, the parties are obliged to perform the contract as it is and on the same basis. The principle of“fairness of contracf on the other hand, states that the equilibrium established between the acts initially, when the contract is established, must be maintained until the contract expires. At this point, these two fundamental principles, one advocating legal security, the other advocating fairness, counteract each other. The studies carried out with a view to find a solution which balances the interests of both the debtor and the creditor have brought about the principle of ”clausula rebus sic stantibus“. Modern legal systems have avoided accepting ”clausula rebus sic stantibus“ as a general principle with the concern that it would shake legal security and ”pacta sunt servanda“; but have accepted that contracts may, in some cases, be adjusted to changing conditions and circumstances by re considering the underlying wills of the parties and the rules of ”objective good faith“. This study dwells on the problem of ”adjustment of contracts to changing conditions and circumstances" which has gained importance in the wake of sudden depreciation of the Turkish Lira vis-â-vis foreign currencies at unexpected levels after a series of devaluations effected early 1994, in the aftermath of becoming widespread in our country of borrowing in foreign currencies and within this framework, of bank loan agreements denominated in foreign currencies and whose solution is left to doctrine and mostly to case law since there is no general provision arranging this matter in our law, excepting the provisions of the article 365/II of the - 128 -