Challenging the liberal establishment and consolidating the authoritarian regime: Comparing populism(s) in Contemporary Western Europe and Russia
Kurulu liberal düzenin sorgulanması ve otoriter rejimin güçlendirilmesi: Çağdaş Batı Avrupa ve Rusya'da popülizm(ler) karşılaştırması
- Tez No: 724109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Popülizm kavramı son yıllardaki akademik tartışmalarda özellikle belirgin hale gelse de bölgeler arası popülizm incelemelerinin sayısının oldukça az olduğu gözlemlenebilir. Niteliksel olarak farklı yönetim biçimleri arasında popülizm karşılaştırmalarının sayısı ise daha da azdır. Bu boşluğun arkasındaki ana neden, popülizmi tanımlamakla ilgili olduğu kadar, onu incelemekle ilgili de ortada bir fikir birliğinin olmayışıdır. Her ikisi de popülizm çalışmalarının kuramsal uyumsuzluğuna katkıda bulunmaktadır. Bu tezde, popülizm incelemelerinde kullanılan üç yaygın yaklaşım – Düşünsel Yaklaşım (Cas Mudde), Söylemsel Yaklaşım (Ernesto Laclau) ve Politik-Stratejik Yaklaşım (Kurt Weyland) – arasındaki uçurumun içerik, biçim ve işlev kategorileri öne sürülerek kapatılması amaçlanmıştır. Tezin ana savunularından biri bu kategorik ayrım ile sözü edilen üç yaklaşımın tamamlayıcı bir şekilde kullanılabileceği ve bu sayede popülizmin bölgeler arası bir karşılaştırmasının daha mümkün bir hale geleceğidir. Söz konusu kategorik ayrım, bu çalışmada, Fransa (Front National), Hollanda (Partij voor de Vrijheid) ve Rusya'daki (Vladimir Putin) 21. yüzyıl popülist deneyimleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları aydınlatmak için kullanılmıştır. Bu karşılaştırma, Marine Le Pen ve Geert Wilders'ın popülizminin içerik, biçim ve işlev açısından Putin'in popülizminden farklı olmasına rağmen her üçünün de vatandaşların siyasi katılımını siyasetten arındırma ve kurumsallaştırmadan uzaklaştırma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Dahası, bu siyasi figürlerin popülizmi, aşırı sağ ideolojisinin ulusal sınırları aşmasını ve bölgeler arası bir dayanışma elde etmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of populism has become particularly salient in the academic debates of recent years. Yet, there are few cross-regional studies of the populist phenomena. Comparisons of populism across qualitatively different polities are even fewer. The main reason behind this gap can be attributed to the fact that there is as much dispute about defining populism as there is about studying it, both of which contribute to the theoretical dissonance of populism studies. In this thesis, I attempt to bridge the gap between the three recent approaches to the study of populism – the Ideational Approach (Cas Mudde), the Discursive Approach (Ernesto Laclau), and the Political-Strategic Approach (Kurt Weyland) – by suggesting a conceptual categorisation of content, form, and function respectively. I argue that this analytical distinction allows one to employ these three recent approaches to the study of populism in a complementary manner, by virtue of which, a cross-regional comparison of populism becomes more viable. I employ this categorisation to illuminate the similarities and differences between the 21st century populist experience in France (Front National), the Netherlands (Partij voor de Vrijheid), and Russia (Vladimir Putin's presidencies). I arrive at the conclusion that while Marine Le Pen's and Geert Wilders' populism is peculiarly different from Putin's populism in terms of content, form, and function, the remarkable similarity between these cases lies in their tendency to de-politicise and de-institutionalise the political participation of citizens. Moreover, their populism enables the far right ideology to traverse borders and to attain cross-regional solidarity.