Milletlerarası karayolu taşıma sözleşmelerinin düzenlenmesi
International carriage of goods and passengers by road
- Tez No: 72412
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
178 ÖZET Karayolu ile milletlerarası eşya ve yolcu taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukuk konusunun incelendiği bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eşya ve yolcu taşıma sözleşmelerinin kuruluşu, hukukî niteliği, tarafları, tarafların hak ve borçlan, sözleşmenin ayırıcı özellikleri gibi, borçlar hukuku kapsamına giren konular yer almıştır. Ayrıca yine bu bölümde, çeşitli devletlerin hukuk düzenlerinde taşıma sözleşmelerinin nasıl düzenlendiği incelenmiştir. Birinci bölümde verilen bilgilerin ışığında, taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukukun tespiti, ikinci bölümün konusunu oluşturmuştur. Bu değerlendirme sonucunda, taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukukun tespitinde öncelikle irade muhtariyeti ilkesinden hareket edilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu esasın, eşya taşıma sözleşmeleri söz konusu olduğunda kolayca kabul edilmesine karşılık, zayıf tarafın korunmasını gerektiren sözleşmelerden biri olan yolcu taşıma sözleşmeleri bakımından, sınırlı bir biçimde uygulanmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bununla birlikte, MÖHUK m. 24 hükmünde irade muhtariyeti ilkesinin ifadesinde, zayıf tarafın korunmasına ilişkin düşüncelere yer verilmiş olmadığından, Türk hukukunda yolcu taşıma sözleşmeleri için farklı bir yorum yapılamayacağı görüşmüştür. Tarafların hukuk seçimi yapmamış olduğu haller bakımından ise, objektif yöntem incelenmiş ve taşıma sözleşmeleri için en uygun objektif kriterin“taşıyıcının iş yeri”kriteri olduğu tespit edilmiştir. Ancak, Türk hukuku bakımından, MÖHUK m. 24/U'de yer alan açık hüküm karşısında,“taşıyıcının iş yeri”bağlama noktasının uygulanamayacağı sonucuna varılmıştır. Üçüncü bölümde ise, taşıma sözleşmesi statüsünün uygulama alanı konusu ele alınmıştır. Burada, öncelikle, taşımacılığa ilişkin uluslararası konvansiyonlara yer verilmiş; bu konvansiyonların düzenlediği konular belirlenmeye çalışılmıştır. Sözleşme statüsünün uygulanmasından bir sapma şeklinde ortaya çıkan doğrudan uygulanan kurallar konusu da, genel olarak ve Türk milletlerarası özel hukukundaki uygulama çerçevesinde incelenmiştir. Sözleşme statüsünün uygulama alanına giren konular belirlendikten sonra, kapsam dışında kalan konulara yer verilmiştir. Gerek sözleşme statüsüne tâbi olan konular bakımından, gerek sözleşme statüsünün kapsamı dışında kalan konular bakımından, Türk milletlerarası özel hukukundaki yaklaşımlar da incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
179 SUMMARY IN ENGLISH This study, which consists of three parts, is dedicated to examine the international contracts for transport of goods and passengers by land. In the first part, formation and discernible characteristics of the transport contracts, rules for qualification, parties, their rights and duties are examined in detail from both the domestic and comparative law perspectives. In the light of explanations given in the first part, interests in conflict of laws and determination of proper law in execution of transport contracts are evaluated in the second part. In this part, it has appeared that“party autonomy rule”is the most significant and primary principle to reach a decision on proper law to be applied the transport contracts. This rule is also an essence which is accepted by the Turkish private international law. On the other hand, the objective method has been observed, in the case of non-existence of the“a choice of law clause”in the contract and it has been realised that“the carrier's business place”criteria is the most proper alliance criteria in the frame of objective method. However, in the Turkish Private International Law Act art. 24/n,“the characteristic performance place”is the alliance criteria for the contracts. Because of this,“the carrier's business place”criteria can not be considered as an alliance rule in application of the Turkish law. In the third part, the subjects covered by the proper law in execution of the transport contracts are examined. In the first headline, international conventions about transport by land are observed. Following the conventional unificated rules, mandatory rules to be applied the transport contracts are examined. Finally, some subjects covered by proper law have been determined with explanations from Turkish private international law and the other subjects which are not covered by proper law of transport contracts are examined.