Kazakça ve Türkçe'deki çekim eklerinin karşılaştırılması
Characteristics of Turkish and Kazakh languages
- Tez No: 72413
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Özet Araştırmamızda Türkçe ve Kazakça çekim ekleri arasında benzer ve farklı yönleri ortaya çıkararak, her iki dili öğrenen öğrencilerin sorunlarını belirleyip, sonra da onları çözmeye ve yanıtlamaya çalıştık. Bunun için Türkçe ve Kazakça'nın çekim eklerini tanımlayıp, belirleyip birbirleriyle karşılaştırarak değerlendirmekteyiz. Çalışmamızın I.bölümünde, her iki dilin yabancı dil olarak öğretiminde ortaya çıkan sorunları belirleyip, çözmeyi amaçladığımızı ve Türkçe, Kazakça arasında dilbilgisel açıdan böyle bir çalışmanın ilk defa yapılmakta olmasının önemli olduğunu, her iki dilin çekim ekleri arasında benzerliklerden başka farklılıkların da olduğunu ve bunu karşılaştırarak açıklamaktayız. II.Bölümde karşılaştırmalı dilbilimin, nasıl ve ne boyutta çalıştığını belirtmekteyiz. IILBölümde Türkçe ve Kazakça'nın özelliklerini, tarihsel boyutta etkileşimlerini, biçimbilimsel özelliklerini ve her iki dilin çekim eklerini ayrı ayrı belirtmekteyiz. IV.Bölümde ise iki dilin çekim eklerini karşılaştırarak benzer ve farklı yönlerini belirtmekteyiz. V.Bölümde, TÖMER'de Kazak öğrencilere Türkçe öğreten hocaların yardımı ve desteği ile Türkçe öğrenen Kazak öğrencilerin sınav kağıtlarını inceleyerek onların Türkçe'yi öğrenirken ne gibi sorunları olduğunu ve yaptıkları olumsuz aktarımlardan örnekler vererek değerlendirmekteyiz. VI.Araştırmamızın bu bölümünde elde ettiğimiz sonuçları ve onlara dayanarak bazı önerilerde bulunmaktayız. 68
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our research finding out the differences and similarities between inflexion suffix in Turkish and Kazakh, we tried to solve and answer the problems of students learning both languages. For that reason we evaluated Turkish and Kazakh, defining and companing inflexion suffix in these languages. In the first part of our research we have scrutinized such issves as the problems of both languages as a foreign language and the solutions of these problems, emphasizing that such a study between Turkish and Kazakh languages has been constructed for the first time interims of grammar, and finally we are aimed at companing and contrasting the similarities and differences of inflexion suffix in both languages. In part II we have stated how and to what extent contrastive linguistics works. In part III we, saparately, have stated the features of Turkish and Kazakh, the interaction between these languages at historical level, morphological features and inflexion suffix in both languages. In part IV we have stated the differenus and similarities of inflexion suffix in both languages bay companing them. In part V examining the finals of Kazakh students learning Turkish at TOMER we find out what kind of problems and negative transfers they face by giving examples. In part VI of this research we have mentioned some supgestions based an our findings. 69