Şiddet mağduru kadınların kadına yönelik şiddet algısı Karaman örneği
Women victims of violence perception of violence against women the case of Karaman
- Tez No: 724133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amacı kadına şiddet konusunda şiddet mağduru kadınların görüşlerini alarak, onların kadına şiddet konusunu nasıl algıladıklarını anlamak olan tezimiz, kadına şiddet sorununun anlaşılması ve çözümünde şiddete maruz kalan kadınların duygu ve düşüncelerine yer verilmesi açısından oldukça önemlidir. Temel problemi“Şiddete maruz kalan kadınlar, kadına yönelik şiddeti nasıl algılamaktadır?”olan araştırmanın evreni Türkiye'de şiddete maruz kalan kadınlardır. Araştırmanın örneklemini ise Karaman il merkezinde şiddete maruz kalan ve kartopu tekniği kullanılarak ulaşılan, araştırmaya katılmayı kabul eden şiddet mağduru 15 kadın oluşturmaktadır. Nitel bir araştırma olan araştırmada önceden hazırlamış olduğumuz soruları içeren yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada açık uçlu sorular kullanılmıştır ve görüşmeler şiddet mağduru kadınlarla yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmayla, şiddet mağduru kadınların; şiddet uygulayan erkeklerin dövmeli ve façalı olması gibi birkaç fiziksel özelliği dışında fiziksel özelliğinin ayırt edici olmadığını, ancak kişilik özellikleri açısından bazı belirgin özelliklere sahip olduklarını düşündükleri, ideal erkek algılarının yaşadıkları olaylardan etkilenerek şekillendiği, etkisi bakımından psikolojik ve sözel şiddetin kadınları daha çok etkilediği, acil müdahale bakımından fiziksel ve cinsel şiddete daha acil müdahale gerektiği algısına sahip oldukları, büyük bir çoğunluğunun şiddetin haklı gerekçesinin olamayacağını düşündükleri, bazı kişilik özelliklerine sahip olan erkeklerin şiddetten kaçınacağına dair algıya sahip oldukları, koruyucu ve önleyici tedbirlerin olumsuz sonuçlara sebebiyet verebileceğini değerlendirdikleri, toplumun dini ve ahlaki değerlerinde yaşanan değişimlerin kadına şiddetin artışında etkisinin olduğunu düşündükleri, Allah korkusunun kadına şiddetin önlenmesinde önemli olduğu ve medyanın kadına şiddeti artırdığına dair algıya sahip oldukları, aile içi sorunlarda kadının yardım talep etmesi durumunda ve bir bildirim veya ihbar olması durumu dışında kolluk kuvvetlerinin basit ve çözümlenebilir sorunlarda müdahale etmemesi gerektiğini düşündükleri, kadına şiddetin karşılığında cezaların ağırlaştırılması gerektiğini savundukları ve eskiden uygulanan cezaların tekrar gündeme gelmesini arzuladıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis, whose aim is to take the views of women who are victims of violence, and to understand how they perceive the issue of violence against women, is very important in terms of understanding the problem of violence against women and giving place to the feelings and thoughts of women who have been exposed to violence in its solution. The main problem is“How do women who are exposed to violence perceive violence against women?”The universe of the research, which is the study, is women who are exposed to violence in Turkey. The sample of the research consists of 15 women who were victims of violence in Karaman city center and were reached using the snowball technique and accepted to participate in the research. In the research, which is a qualitative research, a semi-structured interview form containing the questions we prepared before was used. Open-ended questions were used in the research and interviews were conducted with women victims of violence by face-to-face interview method. With the research, women who are victims of violence; Except for a few physical features such as tattoos and headbands, the physical features of violent men are not distinctive, but they think they have some distinctive features in terms of personality traits, their perception of ideal men is shaped by the events they have experienced, psychological and verbal violence affects women more in terms of its effect, emergency response They have the perception that there is a need for more urgent intervention to physical and sexual violence in terms of physical and sexual violence, the majority of them think that there can be no justification for violence, they have a perception that men with certain personality traits will avoid violence, they evaluate that protective and preventive measures can cause negative results, they think that there is no justification for violence. Have a perception that they think that the changes experienced have an effect on the increase in violence against women, that the fear of God is important in preventing violence against women, and that the media increases violence against women. It has been concluded that they think that the law enforcement officers should not intervene in simple and solvable problems, except in case of a woman's request for help in domestic problems and in case of a notification or denunciation, that they argue that punishments should be aggravated in return for violence against women, and that they want the punishments applied in the past to be brought to the agenda again.