Halil Rıza Ulutürk ve Arif Nihat Asya'nın şiirlerinde millî duygular
National feeling in the poems of Halil Rza Uluturk and Arif Nihat Asya
- Tez No: 724144
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TOPDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
Halil Rıza Ulutürk ve Arif Nihat Asya'nın Şiirlerinde Millî Duygular adlı bu tez çalışması; Azerbaycan ve Türk Edebiyatının iki önemli sanatçısının şiirlerindeki millî duygu anlayışını bütüncül bir bakışla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Azerbaycanlı şair ve yazar Halil Rıza Ulutürk'ün biyografisi, aile ve meslek hayatı, kişiliği ve genel edebî faaliyeti incelenerek detaylı bilgi verilmiştir. Arif Nihat Asya'nın Hayatı Ve Edebî Faaliyeti adlı ikinci bölümde, şairin biyografisi verilmiş, aile ve meslek hayatı, dinî tasavvurları, genel edebî faaliyeti incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise Arif Nihat Asya ve Halil Rıza Ulutürk'ün eserlerinde var olan millî duygular tespit edilerek karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis work named“National Feelings in the Poems of Halil Rıza Ulutürk and Arif Nihat Asya”; aims to reveal the understanding of national feeling in the poems of two important artists of Azerbaijan and Turkish Literature with a holistic perspective. In the first part of the study, which consists of three parts, the biography, family and professional life, personality, and general literary activity of Azerbaijani poet and writer Halil Rıza Ulutürk were examined, and detailed information was given. In the second chapter, named Arif Nihat Asya's Life and Literary Activity, the biography of the poet is given, his family and professional life, his religious views, and general literary activity are examined. Finally, in the third part, the national feelings in the works of Arif Nihat Asya and Halil Rıza Ulutürk were determined and compared.