The use of water quality index for the estimation of water quality in Ankara Stream
Ankara Çayı'nda su kalitesinin tahmininde su kalite indeksi kullanımı
  1. Tez No: 724159
  2. Yazar: HAZAL AYDOĞDU KAYADELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLSUN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Politikaları ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya genelinde su kaynaklarının yönetimi konusunda uygulanan, ekolojik yapıyı temel alan nehir havza bazlı yaklaşımlar Türkiye'de de Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi ile uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda belirlenen 25 havzadan birisi de Sakarya Nehir Havzası'dır. Sakarya Nehir Havzası'nda yer alan Ankara Çayı Alt Havzası da yüksek kirlilik baskısı altında olan bir bölgedir. Bölgedeki nüfus yoğunluğu ve sanayileşme gibi faktörler, şehir merkezinden geçen Ankara Çayı ve çevresindeki diğer akarsular için büyük baskı oluşturmaktadır. Bu su kaynaklarının kalitesinin ölçülmesi, elde edilen sonuçlara göre gerekli adımların atılması için önem taşımaktadır. Su kalitesinin belirlenebilmesi için su kaynakları üzerinde planlı ve geniş çaplı izleme çalışmaları yapılmaktadır. İzleme faaliyetleri sonucunda yüksek miktarda veri elde edilir. Bu veriler, su kalitesi indeksleri yardımı ile daha anlaşılır ve sade bir su durumu ortaya koyar. Kanada Çevre Bakanlığı Konseyi-Su Kalite İndeksi (CCME-WQI) de dünyada en yaygın olarak kullanılan indekslerden biridir. Bu çalışmada, Ankara Çayı Havzası'nda belirlenmiş beş istasyon için su kalite indeksi metodu ile su kalitesi tahmini yapılmıştır. Şubat 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında DSİ laboratuvarları tarafından üretilmiş veriler kullanılarak CCME-WQI hesaplaması ile su kalitesi tahmin edilmiştir. Hesaplama sonuçlarına göre, Ankara Çayı'na bağlanan akarsular üzerindeki İstasyon 1, İstasyon 2 ve İstasyon 3 için sırasıyla zayıf, orta ve orta çıkarken Ankara Çayı üzerindeki İstasyon 4 ve İstasyon 5 için kötü kalitede olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçların yüzeysel sular yönetmeliği su kalite sınıfları ile tutarlı olduğu görülmüştür ve bu nedenle suyun gerçek durumunu yansıtmaktadır. Suyun genel durumunu gösterebilmesi nedeniyle bu indeksin karar alıcılar tarafından kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
River basin-based approaches, which are based on the ecological structure are applied to the management of water resources throughout the world. Turkey started to implement this approach with the European Union Water Framework Directive. One of the 25 basins determined in this context is the Sakarya River Basin. Ankara Stream sub-basin located in Sakarya River Basin is also a region under high pollution pressure. Factors such as population density and industrialization in the region put great pressure on Ankara Stream passing through city center. Measuring the quality of these water resources is important for taking the necessary steps according to the results obtained. In order to determine the water quality, large-scale monitoring studies are carried out on water resources. As a result of monitoring activities, high number of data is obtained. These data reveal a clearer and simpler water situation with the help of water quality indices. The Canadian Ministry of Environment Council-Water Quality Index (CCME-WQI) is one of the most widely used indexes in the world. In this study, it is aimed to use water quality index for the assessment of water quality of the Ankara Stream Basin. Water quality was estimated by CCME-WQI calculation using data for five selected stations from Ankara Stream basin produced by DSI laboratories between February 2019 and February 2020. According to the results of the calculations, it was found to be marginal status for Station 1 and fair for Station 2 and 3 on the rivers connecting to Ankara Stream, while it was poor for Station 4 and Station 5 on the Ankara Stream. It has been found that the results obtained are consistent with the surface water regulation water quality classes and therefore reflect the real state of the water. It is thought that this index can be used by decision makers because it can accurately show the general condition of water.