Femur uzunluğunun quadriceps ve hamstring izokinetik kuvvetine etkisi
The effect of femur length on the isokinetic strength of quadriceps and hamstring muscles
  1. Tez No: 724224
  2. Yazar: BURCU ASLANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR KARACA SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, günlük yaşamda aktif olarak spor yapmayan sağlıklı bireylerde, femur uzunluğunun hamstring ve quadriceps kas kuvveti, hamstring/quadriceps kas kuvveti oranı ve kas dayanıklılığı üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, 51 kadın (ortalama yaş: 36.39±13.82 yıl) ve 53 erkek (ortalama yaş: 34.86±10.34 yıl) gönüllü olarak katıldı. Katılımcıların demografik verileri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyi ve izokinetik kas kuvveti ölçümleri (IsoMed 2000) Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi laboratuvarında yapıldı. Verilerin analizine göre quadriceps ve hamstring kaslarının pik tork, pik tork/vücut ağırlığı, hamstring/quadriceps kas kuvveti oranı, total iş, total iş/vücut ağırlığı değerleri erkeklerde daha yüksek bulundu (p0.05). Sonuç olarak, kas kuvveti, kas dayanıklılığı, kilogram başına düşen kas kuvveti ve kas dayanıklılığı açısından erkeklerin avantajlı olduğu, H/Q oranı yüksek olduğundan diz yaralanma riskinin az ve diz eklem stabilitesinin ise kadınlara göre daha iyi olduğu saptandı. Femur boyu uzun olan kadınların kas kuvveti açısından kısa olanlara göre daha avantajlı olduğu ve özellikle diz extansör kaslarının daha kuvvetli ve dayanıklı olduğu tespit edildi. Bunun yanında kilogram başına düşen kas kuvveti ve kas dayanıklılığının femur boyu uzun olan kadınlarda yüksek olduğu görüldü. Erkeklerde ise femur boyu ile kas kuvvetinden ziyade kas dayanıklılığı arasında anlamlı bir korelasyon gözlendi. Sonuç olarak femur boyu ile kas kuvveti ve kas dayanıklılığı ilişkili olduğundan femur boyunun uzun olması kişiye avantaj sağlar.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of femur length on hamstring and quadriceps muscle strength ratio and muscular endurance in healthy individuals who do not actively sports in daily life. 51 women (average age: 36.39±13.82 years) and 53 men (average age: 34.86±10.34 years) voluntarily participated in this study. The demographic data, anthropometric measurements, physical activity and isokinetic muscle strength measurements (IsoMed 2000) of the participants were made in Balıkesir University, Faculty of Sports Sciences, laboratory. The analysis of the data peak torque, peak torque/body weight, hamstring and quadriceps muscle stregth ratio, total work, total work/body weight values of quadriceps and hamstring muscles were found to be higher in males (p0.05). As a result, it was determined that men were advantageous in terms of muscle strength, muscular endurance, muscle strength per kilogram and muscular endurance, the risk of knee injury was lower because of the high hamstring and quadriceps muscle strength ratio, and the knee joint stability was better than women. It was determined that women with longer femur lengths were more advantageous it terms of muscle strength than shorts ones, and especially their knee extensor muscles were stronger and more durable. In addition, it was observed that muscle strength and muscle endurance per kilogram were higher in women with long femur length. In men, a significent correlation was observed between femur length and muscular endurance rather than muscle strength. As a result, since the length of the femur is related to muscle strength and muscle endurance, a long femur length provides an advantage to the person.