Aktif spor yapan bireyler ile E-spor yapan bireylerin yalnızlık düzeyi ve algılanan stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of loneliness and percieved stress levels of individuals engaged in active sport and E-sport
- Tez No: 724226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜMÜŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmanın amacı, aktif spor yapan bireyler ile e-spor yapan bireylerin yalnızlık ve algılanan stres düzeyleri karşılaştırmaktır. Araştırmamıza Ankara ve Kütahya ilinde yaşayan aktif spor yapan 104, e-spor yapan 147 kişi olmak üzere toplam 251 kişi katılmıştır. Çalışma kişisel bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve UCLA Yalnızlık Ölçeği (UYÖ) kullanılarak online ve yüz yüze görüşme teknikleri ile toplanmıştır. Bireylerin yaptığı spor türü ile ASÖ ve UYÖ toplam puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the loneliness and perceived stress levels of individuals who do active sports and those who do e-sports. A total of 251 people, 104 of whom are active in sports and 147 people who are engaged in e-sports, living in Ankara and Kütahya provinces participated in our research. The study was collected through online and face-to-face interview techniques using personal information form, Perceived Stress Scale (PSS) and UCLA Loneliness Scale (SLS). No significant difference was found between the type of sports individuals do and the total score averages of PSS and ULS (p>0.005).