18-30 yaş arası spor yapan görme engelli bireyler ile 18-30 yaş arası spor yapan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü personellerinin işitsel basit reaksiyon zamanlarının karşlaştırılması
The comparison of auditory simple reaction times of employees between 18-30 age of The General Directorate of Youth And Sport who make sports with the visually-imraired individuals between 18-30 age who make sports
- Tez No: 225700
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübünde aktif olarak spor yapan 22 kişi ile 8 milli takım sporcusu olmak üzere 18-30 yaş arası toplam 30 kişi ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü personeli 18-30 yaş arası spor yapan toplam 30 kişinin işitsel reaksiyon zamanlarının bazı fiziksel parametreler (boy, kilo, yaş) eşliğinde karşılaştırılmasına yönelik bu çalışmaya 60 kişi katılmıştır. Deneklerin 30'u bayan 30'u erkek sporculardan oluşmaktadır. Bayanların ve erkeklerin 15'i görme engelli, 15'i gören bireylerden oluşmaktadır.Deneklerin işitsel reaksiyon zamanları Newtest 1000 Reaction Timer aleti ile, boy uzunlukları Holtain Limited Marka boy ölçer ile, vücut ağırlıkları Angel marka elektronik baskül ile ölçülmüştür. Tüm ölçümler gürültüsüz, yeterli ışık alabilen bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen istatistikler verilerin analizleri SPSS 12 paket programı eşliğinde Mann ? Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak ve önemlilik düzeyi % 5 alınarak hesaplanmıştır.Çalışma sonunda spor yapan görme engelli bireylerin işitsel reaksiyon değeri ortalaması 192,3 msn, spor yapan gören bireylerin ortalaması 198,86 msn olarak bulunmuştur. İstatistik analizler sonucu tüm gruplarda işitsel reaksiyon zamanı ile boy, yaş, vücut ağırlığı bakımından anlamlı bir ilişki bulunamazken spor yapan görme engelliler lehine işitsel basit reaksiyon zamanları arasında görme engellilerin lehine bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of comparison of people the times of auditory reaction in some physical parameters with (tall, weight, age) of 60 people whom of 22 people who make active sports in the Sports Club of Visually-impaired of Cankaya Municipality with the 8 national team sportsmen totally 30 people and the employees between 18-30 age who make active sports in the General Directorate of Youth and Sports between 18-30 age totally 30 have been adhered into this study. The informants consist of 30 men and 30 women sportsman. The men and women consist of 15 visually-impaired and 15 normally visual individuals.The times of hearing reaction of informants have been measured by Newtest 1000 Reaction Timer tool, tall measures have been measured by Holtain Limited Brand tall measure, body weight have been measured by Angel brand electronic weighing machine. All measurements have been made in the place that is the quiet and taking enough light. The analyses of the data gathered from the research have been calculated by the SPSS 12 packet computer programme and Mann ? Whitney U test and Spearman Correlation Analysis by taking 5 % of the level of importance.As a result of study, the average of hearing reaction value of visually-impaired people who make sports has been found 192,3 msn, and the average of normally visual individuals has been found 198,86 msn. As a result of statistical analyses, the hearing reaction times of all groups with the tall, age, body weight have not been found meaningful; between the hearing simple reaction times have been found difference in favour of visually-impaired people who make sports.