An investigation into building occupant behavior of different household typologies in architecture
Mimarlıkta farklı hane tipolojilerindeki bina kullanıcı davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 724242
  2. Yazar: MELİHA İPEK EROL AĞIRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapılı çevre ile doğrudan etkileşime giren insanlar, mimari tasarım sürecinin önemli bir parametresidir. Kullanıcı davranışındaki belirsizlik, mimaride sürdürülebilirliğin değişken bir etkenidir. İnsan bina etkileşimi enerji tüketimini etkiler ve binanın hesaplanan enerji tüketimi için öngörülemeyen bir sonuç yaratır. Kullanıcı ve bina arasındaki etkileşim, yeni mimari araştırma alanları oluşturmak için oldukça önemlidir. Çalışmanın amacı, çeşitli profildeki kullanıcı davranışlarının bina performansı üzerindeki etkisini gözlemlemektir. Konut binalarınındaki enerji tüketimini incelemek için kullanıcı, ev aletleri ve aydınlatma çizelgeleri oluşturulmuş ve simülasyonlar yapılmıştır. Tez, Covid-19 pandemisi ve karantinalar nedeniyle günlük yaşamdaki değişikliklerden etkilenmiştir. Gerçek enerji tüketiminde bina sakininin rolünün anlaşılması için, farklı hanehalkı tipolojileri pandemi sonrası günlük yaşama uygun olarak modellenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans who directly interact with the built environment are a significant parameter of the architectural design process. The uncertainty in occupant behavior is a variable parameter of sustainability in architecture. Human building interaction affects energy consumption and creates an unpredicted result for the building's calculated energy use. The interaction between the occupant and the building is significant for establishing new areas of architectural inquiry. The study aims to observe the influence of occupancy behavior with various type schedules on building performance. Occupancy, equipment, and lighting schedules are modeled and simulated to investigate the energy consumption of residential buildings. The thesis is influenced by the changes in daily life due to the Covid-19 pandemic and lockdowns. Different household cases are modeled with post-pandemic conditions and analyzed to the conception of the role of the occupant in actual energy consumption.