Assessment of the total oxidant levels in people with different life style in al-diwaniyah population
Divaniye nüfusunda farklı yaşam tarzına sahip kişilerin toplam oksidan düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 724256
  2. Yazar: ZAID KHALID SEHEN AL-MALIKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, sıkı (HW), orta (MW) ve kolay (EW) çalışan insanlar için vücuttaki oksitleyici faktörlerin çalışma ile ilişkisini bulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, (Al-Diwaniyah Valiliği'ndeki Al-Diwaniyah Hastanesi / Irak) hastanesinden temin edilen 96 örnek üzerinde gerçekleştirilmiştir. FRAP'taki bu sonuçlar, sıkı, orta ve kolay çalışmaya bağlı HWsonuçları arasındaki ortalama değerlerde önemli bir fark göstermemektedir. MW (P-Değeri = 0.5038). MDA'daki çalışma sonuçlarımız, MW ve EW ile karşılaştırıldığında MDA konsantrasyonlarında önemli bir fark (P-Değeri
Özet (Çeviri)
In this study, we will try to find the relationship between oxidizing factors in the body and their relationship to work for people represented by hard work, medium work and easy work. The subjects of this study will be in (Al-Diwaniyah Hospital in Al-Diwaniyah Governorate/Iraq Needed at least 96 samples of these totals (hard work, medium work and easy work These results in FRAP in mean values between HW and MW (P-Value = 0.5038) is non significant.Our study results in MDA (P-Value