Göçmenlere yönelik entegrasyon politikaları: Avrupa Birliği ve Almanya örneği kapsamında Türkiye'nin uyum politikalarının değerlendirilmesi
Integration policies for migrants: Evaluation of Turkey's harmonization policies in the context of the European Union and Germany
- Tez No: 724314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya nüfusunun %3,6'sına karşılık gelecek şekilde bugünün dünyasında yaklaşık 281 milyon uluslararası göçmenin varlığı, göç konusunun devletler nezdindeki önemini vurgulamaktadır. Modern dünyanın bir getirisi olarak insan hareketliliğinin bu denli artması yaşadığımız evreni, küresel bir köye çevirirken göç olgusunun da devletler üzerindeki etki alanını genişletmiştir. Göçün devletler üzerindeki etki alanının doğru yönetilebilmesi için ülkelerin kendi konjonktürel durumlarına göre göçün doğasını da yadsımadan çeşitli politikalar üretmesi gerekmektedir. Bu tezde incelenen entegrasyon politikaları göçün yönetişimi açısından önemlidir. Çalışmada entegrasyon kavramı bireylerin veya grupların ev sahibi ülkede asimile olmadan toplumun bir parçası olabilme kabiliyetlerinin geliştirilmesi olarak açıklanmıştır. Bu açıklama yapılırken ilk olarak Avrupa Birliği'nin entegrasyon konusunda çizmiş olduğu ana hatlar incelenmiştir. Ardından ise Almanya'nın uyguladığı başarılı entegrasyon politikalarının kaynağı açıklanmaya çalışılırken entegrasyon sürecinin çift yönlü bir süreç olduğu belirtilmiştir. Fakat bugün, entegrasyon kavramının kötü bir algıya sahip olması aslında göç-alan ülkede vatandaş ve yeni gelenler arasında çift taraflı bir uyum gerektirdiğinin göz ardı edilmesine sebep olmuştur. Belki de bu sebeple tarihsel olarak kültürel bağlara sahip olduğu bölge halklarına her zaman kucak açan Türkiye, entegrasyon politikaları yerine uyum politikaları uygulamaya karar vermiştir. Çalışmada Türkiye'nin uyguladığı uyum politikaları uluslararası platformdaki entegrasyon anlayışı ile karşılaştırılarak incelenmiş ve çeşitli politika önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of approximately 281 million international migrants in today's world, which corresponds to 3,6% of the world's population, highlights the importance of migration for states. As a result of the modern world, such an increase in human mobility has turned the universe we live in into a global village, and the phenomenon of migration has expanded the sphere of influence on states. In order to manage the sphere of influence of migration on states correctly, countries should produce various policies according to their cyclical conditions, without denying the nature of migration. The integration policies examined in this thesis are important for the governance of migration. In the study, the concept of integration is explained as the development of the ability of individuals or groups to be a part of the society without assimilation in the host country. While making this statement, first of all, the main lines drawn by the European Union on integration were examined. Then, while trying to explain the source of the successful integration policies implemented by Germany, it was stated that the integration process is a two-way process. However, the bad perception of the concept of integration today has led to the disregard of the fact that it requires a bilateral harmony between the citizen and the newcomers in the immigration-receiving country. Perhaps for this reason, Turkey, which has always embraced the peoples of the region with which it has historical cultural ties, has decided to implement cohesion policies instead of integration policies. In the study, the harmonization policies implemented by Turkey were compared with the understanding of integration in the international platform, and various policy suggestions were made.