Non alkolik yağlı karaciğer hastalığında hepsidin ve D vitamini ilişkisi
The relationship between hepcidin and vitamin D in non-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 724360
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
NAYKH basit yağlanmadan yetmezliğe kadar ilerleyen tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen patogenezi net değildir. 'Two hit' hipotezine göre insülin direncine bağlı yağlanma ve sonrasında inflamasyon, oksidatif stres suçlanmaktadır. Çalışmalarda inflamasyonda artan hepsidinin NAYKH'deki seviyesi için çelişkili sonuçlar mevcuttur. Yine çalışmalarda D vitamini eksikliğinin de inflamasyonu artırarak NAYKH'ye neden olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca eksikliğinde hepsidin düzeylerinin yüksek olduğu görülmüş, D vitamini tedavisi ile hepsidin sentezinde azalma olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda hepatosteatozlu hastalar ile kontrol grubu arasında hepsidin ve D vitaminini karşılaştırdık ve D vitamini eksikliğinde NAYKH oluşmasında hepsidin düzeyi artışının neden olabileceğini göstermeyi hedefledik. Bunun için öncelikle yağlanması olan 46 hasta ve 40 kontrolden oluşan gruplar oluşturduk. Bu gruplar arasında hepsidin dahil olmak üzere bazı parametreleri karşılaştırdık ve hepsidin D vitamini ilişkisini araştırdık. Çalışmamıza 46 hasta 44 kontrol olmak üzere 90 kişi dahil edildi. İnflamasyonla artan CRP, ferritin gibi değerler çalışmamızda da hastalarda yüksek saptandı. Fakat hepsidin kontrole göre düşük seyretti. D vitamini için kontrol ve hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Hepsidin ve D vitamini ilişkisi sorgulandığında ise yine istatiksel olarak gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamızda sınırlayanlar tek merkezli çalışma olması ve sadece parametreler arasındaki ilişkiye bakılması olabilir. Sadece bu ilişkiye bakarak ek D vitamini vermeden nedensel ilişki hakkında sonuçlar çıkarmak doğru sonuç vermeyebilir. Seri kan tetkikleri, hastaların randomizasyonunun dikkatli yapılması ve D vitamini tedavisiyle sonuçların değişip değişmeyeceğine bakılan kapsamlı çalışmaların yapılması hem NAYKH hem de diğer hastalıklarda hepsidin ve D vitamini ilişkisini daha iyi anlamamızı sağlayabilir. Belki de hastalıkların etiyolojisinde, tedavisinde yeni bir bakış açısı geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Although NAFLD is a dangerous disease that progresses from simple adiposity to insufficiency, its pathogenesis is not clear. According to the 'two hit' hypothesis, insulin resistance-related adiposity and subsequent inflammation, oxidative stress are blamed. In studies, there are conflicting results for the level of hepcidin in NAFLD, which is increased in inflammation. Again, studies have shown that vitamin D deficiency can cause NAFLD by increasing inflammation. In addition, an increase in hepcidin levels was observed, and a decrease in hepcidin synthesis was observed with vitamin D treatment. In our study, we compared hepatosteatosis patients and the control group between hepcidin and vitamin D and aimed to show that the increase in hepcidin levels may cause NAFLD in vitamin D deficiency. For this purpose, we first formed groups of 46 patients with adiposity and 40 controls. We compared some parameters, including hepcidin, between these groups and investigated the relationship between hepcidin and vitamin D. Our study included 90 people, including 46 patients and 44 controls. Values such as CRP and ferritin, which increase with inflammation, were also found to be high in patients in our study. But hepcidin was lower than control. There was no statistically significant relationship between the control and patient groups for vitamin D. When the relationship between hepcidin and vitamin D was questioned, no statistically significant difference was found between the groups. Limitations of our study may be that it was a single-center study and only the relationship between parameters was examined. It may not be accurate to draw conclusions about the causal relationship without giving additional vitamin D by looking at this relationship alone. Serial blood tests, careful randomization of patients, and comprehensive studies examining whether the results will change with vitamin D treatment may provide a better understanding of the relationship between hepcidin and vitamin D in both NAFLD and other diseases. Maybe it can develop a new perspective on the etiology and treatment of diseases.