İnflamatuar bağırsak hastalığı tanılı hastalarda hepatik steatoz ve fibrozis gelişiminin ultrason elastografi yöntemi ile araştırılması
Investigation of the development of hepatic steatosis and fibrosis in patients diagnosed with inflammatory bowel disease using ultrasound elastography method
  1. Tez No: 839834
  2. Yazar: BÜŞRA YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. NURHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH), temel olarak ülseratif kolit (ÜK) ve crohn hastalığı (CH)'nı içeren intestinal mukozanın kronik inflamasyonu ile beraber relaps ve remisyonlarla seyreden hastalıkları tanımlar. İBH'nın etiyolojisi büyük ölçüde bilinmemekle birlikte, araştırmalar bireyin genetik yatkınlığının, dış ortamının, bağırsak mikrobiyal florasının ve immün yanıtlarının hepsinin İBH patogenezinde rol oynadığı göstermiştir. İBH'lı hastalarda ekstraintestinal belirtiler de olabilir ve İBH'de karaciğer ve safra yolları hastalıkları yaygındır. Son dönemde yapılan çalışmalara göre, İBH ve nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) gelişiminde potansiyel bir ilişki olduğu düşünülmektedir. NAYKH'ya ilerlemeyi kolaylaştıran faktörler hala tam olarak anlaşılamamıştır. İBH ile ilişkisi ise daha da az bilinmektedir. Çalışmamızda inflamatuar bağırsak hastalığı tanılı hastalarda ultrason elastografi yöntemi yardımı ile nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) gelişim riskinde anlamlı bir artış olup olmadığını araştırmayı hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezde gerçekleştirilen prospektif kesitsel çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Polikliniği'ne başvuran 37 ÜK, 27 CH hastası dahil edilerek onamları alındı. Hastalar alanında tecrübeli bir radyolog tarafından abdomen ultrasonografi NAYKH açısından değerlendirildikten sonra 2D-SWE tekniği ile karaciğer fibrozisi açısından değerlendirilerek kilopaskal (kPa) cinsinden değerleri kaydedildi. Hastalardan eş zamanlı olarak AST, ALT, GGT, ALP, total kolesterol, trigliserid, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, total bilirubin, açlık kan glukozu, lökosit, PLT, CRP, ferritin, albümin, kreatinin değerleri çalışıldı. Hastalar NAYKH olan ve olmayan 2 gruba ayrılarak ve fibrozis skorları kPa cinsinden karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamızda İBH tanılı hastalarda NAYKH olanların yaş ortalaması 42,5 ve NAYKH olmayanların yaş ortalaması 36,2 olarak belirlendi. İstatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p=0,015; p=0,005).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Inflammatory bowel disease (IBD) primarily encompasses chronic inflammation of the intestinal mucosa, characterized by relapses and remissions, and includes conditions such as ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease (CD). Although the etiology of IBD is largely unknown, research indicates that an individual's genetic predisposition, environmental factors, intestinal microbial flora, and immüne responses all play a role in the pathogenesis of IBD. Extraintestinal symptoms may also be present in patients with IBD, and liver and biliary tract diseases are common in IBD. Recent studies suggest a potential association between IBD and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) development. Factors facilitating progression to NAFLD remain not fully understood, with even less known about its association with IBD.In our study, we aimed to investigate whether there is a significant increase in the risk of developing non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) using the ultrasound elastography method in patients diagnosed with inflammatory bowel disease. MATERIALS AND METHODS: Our prospective cross-sectional study conducted at a single center included 37 patients with ulcerative colitis (UC) and 27 patients with Crohn's disease (CD) who presented to the outpatient clinic of the Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital, and their consents were obtained. Following the evaluation of patients by an experienced radiologist using abdominal ultrasonography for non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), liver fibrosis was assessed using the 2D-SWE technique, and the values were recorded in kilopascals (kPa). Simultaneously, biochemical parameters including AST, ALT, GGT, ALP, total cholesterol, triglycerides, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, total bilirubin, fasting blood glucose, leukocyte count, platelet count, CRP, ferritin, albumin, and creatinine were measured. The patients were divided into two groups, those with and without NAFLD, and their fibrosis scores were compared in terms of kPa. RESULTS: In our study, the average age of patients with inflammatory bowel disease (IBD) who had non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) was determined to be 42.5, whereas the average age for those without NAFLD was 36.2. A statistically significant difference was observed (p=0.015; p=0.005).