Form and content in modern Iraqi graphic art
Modern Irak grafik sanatında biçim ve içerik
  1. Tez No: 724410
  2. Yazar: HUSSEIN MOHAMMED ALİ A AL-HRAİSHAWİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTAZ INAD GHAZWAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Grafik tasarım, fikirleri iletmek için sanat ve teknolojiyi birleştiren yaratıcı bir süreçtir. Geniş grafik tasarım alanı genellikle baskı, web ve yayıncılığı içerir. Araştırma, serigrafi ve gravür gibi geleneksel yöntemleri kullanan modern Iraklı Grafik tasarımcılarının çalışmalarını değerlendirmekle ilgilidir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, araştırmacının şu soruyu sorarak belirlediği araştırma probleminin bir sunumunu içeriyordu: Modern Irak grafik sanatında biçim ve içerik arasındaki ilişki nedir? Araştırmanın amacı aynı zamanda modern Irak grafik sanatında biçim ve içerik arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktı. Araştırmanın sınırları, modern Irak grafik sanatının gelişimindeki en ileri dönem olan 1970-2000 dönemi için belirlenmiştir. İkinci bölüm, üç alt başlığa ayrılan kuramsal çerçeveyi içermektedir. Birincisi, grafik sanatta ilişkinin diyalektiğinin ve felsefesinin biçim ve içeriğinin incelenmesini; ikincisi, grafik sanatında sembolün çalışmasını içerir ve üçüncü bölüm, modern Irak grafiği sanatının çalışmasına ve en önemli öncülerine ve eserlerinin analizine değinir. Üçüncü bölüm, 1970-2000 arasındaki dönemin grafik çalışmalarını sunmaktadır. Son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic design is a creative process that combines art and technology to communicate ideas. The vast field of graphic design generally includes print, web, and broadcasting. The research is about evaluating the works of modern Iraqi Graphic designers who use traditional methods like screen printing and etching. The research consists of four chapters. The first chapter included a presentation of the problem of research, which was identified by the researcher in asking the following question: What is the relationship between form and content in modern Iraqi graphic art? The purpose of the research was also to reveal the relationship between form and content in modern Iraqi graphic art. The boundaries of the research were set for the period between 1970 - 2000, as the most advanced period in the development of modern Iraqi graphic art. The second chapter includes the theoretical framework, which was divided into three subtitles. The first one includes the study of the form and content of the dialectic of the relationship and its philosophy in the graphic artwork; the second includes the study of the symbol in the art of graphics, and the third part touches on the study of the art of modern Iraqi graphic and its most important pioneers and analysis of their works. The third chapter presents the graphic works of the period between 1970-2000. The last chapter includes the results and recommendations.