Tamamlayıcı ürünlere dair ikincil pazarlardaki tekelci davranışların rekabet hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the monopolistic effects of complementary product on the secondary markets with regards to competition law
  1. Tez No: 724411
  2. Yazar: İÇTEN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CEM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1980'li yıllarda başlayan bilişim ve telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmeler, bilgi paylaşım hızını ve kapsamını genişleterek, bilgi asimetrisini tüketici lehine düzelterek piyasalardaki rekabet baskısını artırmıştır. Artan rekabet, firmaların yeni pazarlama stratejileri geliştirmesi gerekliliğini doğurmuştur. Pazarlama stratejisinin en önemli parçalarından biri de fiyatlandırmadır. Tamamlayıcı ürünlerin fiyatlandırma politikasının hedeflerinden bazıları bir müşteriye birden fazla ürün satarak müşteri karlılığını arttırmak ve ürün maliyetini yıllara yaymaktır. Tamamlayıcı ürünler fiyatlandırma politikasına yazıcılar ve kartuşları, cep telefonları ve aksesuarları, işletim sistemleri ve bilgisayar programları, video oyun konsolları ve oyunları örnek olarak verilebilir. Söz konusu fiyatlandırma politikasının; geçiş maliyetleri, bilgi asimetrisi, sözleşmesel zorunluluklar ve fikri mülkiyet haklarının biri veya birkaçı ile birleşmesi sonucunda ikincil piyasalarda tekelci fiyatlama sorunu doğmaktadır. Çalışmanın amacı, tamamlayıcı ürünlerin fiyatlandırma politikasının, ikincil pazarlardaki tekelci etkilerinin Rekabet Hukuku açısından değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonrasında tamamlayıcı ürünlere yönelik fiyatlandırma politikasının günümüze nasıl uyarlayacağının ve söz konusu fiyatlandırma politikası sonrasında ortaya çıkabilecek ikincil piyasalardaki tekelci uygulamalara yönelik vakalara Rekabet Hukuku otoritelerinin bakış açılarının ne olacağının irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Starting with the 1980s, the technological developments in the fields of information technology and telecommunication have led to increases in speed and content of shared information. This has improved the consumers' position regarding information asymmetry, creating a higher level of competitive pressure on the markets. To cope with this new level of competition, companies were forced to revise their marketing strategies. An important component of all marketing strategies is pricing. Viewed from the pricing strategy perspective, complementary product pricing (“Razor&Razorblade”) aims to sell multiple products to a customer, thereby increasing customer profitability while distributing the cost of the product over a number of years. Some examples of complementary product pricing can be listed as printers and cartridges, mobile phones and accessories, operating systems and computer programs, game consoles and video games. Due to the effects of switching costs, information asymmetry, contractual obligations and intellectual property rights on the complementary product pricing policy, the issue of monopolistic pricing arises in the secondary markets. The aim of this study is to evaluate the monopolistic effects of complementary product pricing on the secondary markets with regards to Competition Law. Following the evaluation, the study comments on how to adapt complementary product pricing policies to the current market conditions and what the Competition Authority's view should be regarding the cases that may arise due to companies' monopolistic complementary product pricing actions on secondary markets.