Turizm işletmelerinin doğal çevreye etkisi: Akyaka Kadın Azmağı örneği
The impact of the tourism enterprises on natural environment: Case study in Akyaka Azmak
- Tez No: 724435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Turizm işletmelerinin ürün veya hizmet üretmek için ihtiyaç duydukları kaynakların başında doğal çevre, doğal kaynaklar gelmektedir. Üretim için kaynağın tüketimi ve yeniden üretimi meselesi turizm için ele alındığında, etki edilen doğal çevrenin sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanacağı önemlidir. Kendi işletme ömrünü etki ettiği doğal çevreye borçlu olan işletmelerin bu korumayı sağlayıp sağlamayacağını sorgulayan bu çalışma aynı zamanda turistik faaliyetin müşterisi durumundaki turistin de doğal çevrenin korunması hususundaki konumunu incelemektedir. Akyaka Kadın Azmağı ile ilgili incelemeler sonucunda bölgedeki işletmelerin doğaya olumsuz fiziki etkilerinin olduğu ancak doğa koruma yönünde ortak hareket eden bir yapının olmadığı anlaşılmıştır. Kadın Azmağı etrafında rekreasyonel etkinliklerde bulunan halkın da doğaya zarar verici hareketlerde bulundukları ve doğal alanın hassasiyetine özel davranış kültürü geliştiremedikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The natural environment and the natural resources are the prominent resources for the tourism enterprises to produce and serve. This is important, how to ensure the sustainability of the affected natural environment when we deal with the issue of consuming and re-producing the resources for tourism. This study, which questions whether the enterprises that owe their operating life to the natural environment they affect, will provide this conservation or not, at the same time examines the position of the tourist, who is the customer of the touristic activity, on the conservation of the natural environment. As a result of the investigations on Akyaka Kadin Azmagi (a creek in Akyaka), it has been understood that the enterprises in the region have negative physical impacts on nature, but there is no structure which acts jointly in the direction of nature protection. It has been understood that the people, who are engaged in recreational activities around the Kadin Azmagi, also cause negative impacts on nature and cannot develop a culture of behavior specific to the sensitivity of the natural area.