Bilinçli farkındalık ile iş tatmini arasındaki ilişkide psikolojik güvenliğin aracı rolü
The mediating role of psychological safety in the relationship between mindfulness and job satisfaction
- Tez No: 863447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, bilinçli farkındalık ile iş tatmini arasındaki ilişkide psikolojik güvenliğin aracı rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte bilinçli farkındalık, iş tatmini ve psikolojik güvenlik değişkenlerinin birbirleriyle ilişkileri incelenmiş ve çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Türkiye genelinde 18 yaş üstü beyaz yaka 388 gönüllü katılımcı üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, Demografik Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Psikolojik Güvenlik Ölçeği aracılığıyla veriler toplanmıştır. İstatiksel analizler sonucunda, bilinçli farkındalık, iş tatmini ve psikolojik güvenlik arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüş, Bilinçli farkındalık ve iş tatmini arasındaki ilişkide psikolojik güvenliğin tam aracı rol oynadığını bulunmuştur. Temel bulgulara ek olarak, kadın katılımcılar ve lisansüstü eğitim gören bireyler arasında bilinçli farkındalık becerisinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, özel sektörde çalışanların genellikle daha yüksek düzeyde psikolojik güvenlik bildirdiği ve gelir düzeyinin hem iş tatmini hem de psikolojik güvenlik üzerinde etkili olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Bulgular, literatüre önemli bir katkı sağlamakla birlikte, iş dünyasındaki organizasyonlar için etkili stratejiler geliştirmelerine yardımcı olacak önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of examining the mediating role of psychological safety in the relationship between mindfulness and job satisfaction. Additionally, the interrelationships among mindfulness, job satisfaction, and psychological safety variables were explored, considering potential variations based on various demographic factors. The research was carried out with a sample of 388 voluntary participants, white-collar workers aged 18 and above, across Turkey. Data were collected through a Demographic Information Form, Mindful Attention Awareness Scale, Job Satisfaction Scale, and Psychological Safety Scale. Statistical analyses revealed significant relationships among mindfulness, job satisfaction, and psychological safety. Furthermore, it was found that psychological safety played a full mediating role in the relationship between mindfulness and job satisfaction. In addition to the primary findings, the study highlighted that mindfulness skills were lower among female participants and individuals with postgraduate education. Moreover, employees in the private sector tended to report higher levels of psychological safety, and income level was identified as influential on both job satisfaction and psychological safety. These findings not only contribute significantly to the existing literature but also provide a crucial foundation for organizations in the business world to develop effective strategies.