Çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerisinin biçimlendirici rolünün incelenmesi
Examination of the forming role of emotion regulation skills in the relationship between childhood traumas and alexithymia
- Tez No: 724477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NAZ ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-35 yaş arası genç yetişkinlerin çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi arasındaki ilişki düzeylerinde duygu düzenleme becerisinin biçimlendirici rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-35 yaş arası minimal depresyon düzeyinde olan ve doktor tarafından konulmuş psikiyatrik bir tanısı olmayan 422 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği(DDBÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.00 paket programı kullanılmıştır. Demografik verilerin analizinde frekans ve yüzde istatistiklerinden yararlanılmıştır. Kolmogorov-Smirnov normallik testi sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediği için demografik değişkenlere göre yapılan verilerin analizinde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise Düzenleyici Değişken Analizi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada duygu düzenleme beceri düzeyi ve çocukluk çağı travma puanı yüksek olan genç yetişkinlerin aleksitimi düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genç yetişkinlerin çocukluk çağı travma düzeyleri ile aleksitimi düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada erkeklerin aleksitimi düzeylerinin kadınlara, evli bireylerin aleksitimi düzeylerinin bekar/boşanmış olanlara, asgari ücret ve altında geliri olan bireylerin aleksitimi düzeylerinin asgari ücretin üstünde geliri olan genç yetişkinlere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genç yetişkinlerin aleksitimi düzeylerinin yaş, çalışma durumu ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı değişim göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the formative role of emotion regulation skills in the relationship levels between childhood traumas and alexithymia in young adults aged 18-35. The sample of the study consisted of 422 people aged 18-35, who were at minimal depression level and did not have a psychiatric diagnosis made by a doctor. Demographic Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Childhood Trauma Inventory (CTS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and Emotion Regulation Skills Scale (DDSS) were used as data collection tools. SPSS 24.00 package program was used in the analysis of the obtained data. Frequency and percentage statistics were used in the analysis of demographic data. As a result of the Kolmogorov-Smirnov normality test, it was determined that the data did not show normal distribution. Since the data did not show a normal distribution, Mann Whitney U test was used in the analysis of the data based on demographic variables. Regulatory Variable Analysis and Spearman Correlation analysis were used to analyze the relationship between independent variables. In the study, it was concluded that young adults with high emotion regulation skills and childhood trauma scores had lower alexithymia levels. It has been determined that there is a moderately significant positive correlation between childhood trauma levels and alexithymia levels of young adults. In the study, it was concluded that men's alexithymia levels are higher than women, married individuals' alexithymia levels are higher than those who are single/divorced, and individuals with a minimum wage or lower income have a higher alexithymia level than young adults with an income above the minimum wage. It was determined that the alexithymia levels of young adults did not show a significant change according to the variables of age, employment status and educational status.