Üniversite öğrencilerinin iyi oluş düzeylerinin duygusal yeme ve çocukluk çağı travmaları açısından incelenmesi
Investigation of the well-being levels of university students in terms of emotional eating and childhood trauma
- Tez No: 903557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KABAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin duygusal yeme davranışlarının çocukluk çağı travmaları ve iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, genel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma grubuna alınan katılımcıları örneklemede ölçüt Türkiye'deki bir özel veya devlet üniversitesinde lisans programına devam ediyor olmaktır. Veri toplama araçları olarak Duygusal Yeme Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve PERMA İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 26 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu süreçte betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki yordayıcı etkilerini belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyonu hesaplanmıştır. Sonuç olarak, duygusal yeme davranışı ve çocukluk çağı travmasının iyi oluş düzeyi üzerinde yordayıcı etkisi olduğu bulunmuştur. Çocukluk çağı travmalarının iyi oluşu negatif yönde etkilerden duygusal yemenin bu etkiye aracılık ettiği bulgulanmıştır. Duygusal yeme, çocukluk çağı travması, iyi oluş düzeyinin; yaş, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, aile gelir düzeyi ve ebeveyn tutumları açısından değişkenlik gösterdiği tespit edilmiş olup tartışma kısmında bu bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between university students' emotional eating behaviors, childhood traumas and well-being levels. In the research, the relational research model, one of the general research methods, was used. The criterion for sampling the participants included in the study group is to be attending an undergraduate program at a private or state university in Turkey. Emotional Eating Scale, Childhood Psychological Trauma Scale and PERMA Well-Being Scale were used as data collection tools. SPSS 26 statistical package program was used to analyze the quantitative data. In this process, in addition to descriptive statistics, multiple linear regression analyzes were conducted to determine the predictive effects of independent variables on dependent variables. Additionally, Pearson correlation was calculated to determine relationships between variables. As a result, emotional eating behavior and childhood trauma were found to have a predictive effect on the level of well-being. It has been found that emotional eating mediates the negative effects of childhood trauma on well-being. Emotional eating, childhood trauma, level of well-being; It has been determined that the results vary in terms of age, gender, parental education level, family income level and parental attitudes, and these findings are included in the discussion section.