Planlanmamış gebeliklerde gebeliğe bağlı anksiyete ile öz-şefkat düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pregnancy-related anxiety and self-compassion level in unplanned pregnancies
  1. Tez No: 982448
  2. Yazar: CANSU TANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, planlanmamış gebeliklerde gebeliğe bağlı anksiyete ile öz-şefkat düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı araştırma deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Adıyaman Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Gebe İzlem Polikliniğine başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklem grubunu ise, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 339 gebe kadın oluşturmuştur. Veriler; Tanımlayıcı Bilgi Formu, Londra Plansız Gebelik Ölçeği, Gebelikle İlişkili Anksiyete Ölçeği-Revizyon-2 ve Öz Anlayış Ölçeği kullanılarak Kasım 2023 – Ocak 2024tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Bulgulara göre katılımcıların %74,3'ünün gebeliğinin planlı, %25,6'sının planlanmamış olduğu saptanmıştır. Katılımcıların gebelikle ilgili anksiyete düzeyleri 31,24±8,02, öz-şefkat düzeyleri ise 79,86±17,82 olarak belirlenmiştir. Gebelikle ilişkili anksiyete ve öz-şefkat düzeyleri meslek, ekonomik durum ve bireysel gebelik algısına göre anlamlı farklılık göstermezken, eşin gebelikle ilgili düşüncelerine göre öz-şefkat düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Ayrıca, gebeliğe bağlı anksiyete ile öz-şefkat arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuş olup; planlı gebeliklerin öz-şefkati artırdığı ve öz-şefkatin anksiyete üzerinde yordayıcı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a cross-sectional and descriptive research design to examine the relationship between pregnancy-related anxiety and self-compassion levels in unplanned pregnancies. The population of the study consisted of pregnant women who presented to the pregnancy follow-up clinic of Adıyaman University Women's and Children's Hospital. The sample group consisted of 339 pregnant women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using the Descriptive Information Form, London Unplanned Pregnancy Scale, Pregnancy-Related Anxiety Scale-Revision-2, and Self-Compassion Scale via face-to-face interviews between November 2023 and January 2024. According to the findings, 74.3% of the participants' pregnancies were planned, while 25.6% were unplanned. The participants' pregnancy-related anxiety level was 31.24±8.02, and their self-compassion level was 79.86±17.82. While pregnancy-related anxiety and self-compassion levels did not differ significantly based on occupation, economic status, or individual pregnancy perception, significant differences were found in self-compassion levels based on the spouse's pregnancy-related thoughts. Furthermore, a negative correlation was found between pregnancy-related anxiety and self-compassion; planned pregnancies increased self-compassion, and self-compassion had a predictive effect on anxiety.