Planlı ve plansız gebeliklerde emzirme öz-yeterliliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of breastfeedi̇ng self efficacy in planned and unplanned pregnancies
- Tez No: 848540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma planlı ve plansız gebeliklerde emzirme öz-yeterliliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı karşılaştırmalı türdedir. Araştırma verileri Haziran-Eylül 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma 200 planlı 200 plansız olacak şekilde toplam 400 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırma hipotezine göre örneklem büyüklüğünü hesaplamak için G*Power 3.1 programı ile güç analizinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri, Gebe Bilgi Formu' ve 'Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Gebelerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılıkların analizi için bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan planlı gebeliklerde emzirme öz-yeterlilik puan ortalaması 75.625±12.654, plansız gebeliklerde 73.855±15.118 olarak bulunmuştur. Planlı ve plansız gebeliklerde emzirme özyeterliliği arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.005).
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been conducted to assess breastfeeding self-efficacy in planned and unplanned pregnancies. Material and Method: The research is of a descriptive comparative nature. The research data were collected between June and September 2023. The study was completed with a total of 400 pregnant women, divided into 200 planned and 200 unplanned pregnancies. G*Power 3.1 software was utilized for power analysis to calculate the sample size according to the research hypothesis. The research data were gathered using the 'Pregnant Information Form' and the 'Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale.' Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc (Tukey, LSD) analyses were employed to analyze differences in scale levels based on the descriptive characteristics of pregnant women. Differences between the proportions of categorical variables in independent groups were analyzed using Chi-square and Fisher exact tests. Results: The average self-efficacy score for breastfeeding in planned pregnancies was found to be 75.625±12.654, while in unplanned pregnancies, it was 73.855±15.118. However, no statistically significant difference was detected in breastfeeding self-efficacy between planned and unplanned pregnancies (p>0.005).