Ict-assisted project-based learning to promote l2 English learners' 21st century skills and productive skills
Bilişim ve iletişim teknolojileri destekli proje tabanlı öğrenmenin öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve üretken dil becerilerini geliştirmede kullanımı
- Tez No: 724519
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu yarı deneysel çalışma, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini ve ikinci dil üretken dil becerilerini geliştirmek için Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) Destekli Proje Tabanlı Öğrenmenin (PTÖ) İngiliz Dili Öğretimi Pedagojisine entegrasyonunun etkilerini ve pratik yansımalarını ortaya çıkarmayı; yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri düzeylerini ve algılanan öğrenen özerklik düzeylerini tespit etmeyi, bu tür entegrasyon hakkındaki algılarını belirlemeyi ve bir öğretmenin buna benzer bir uygulama sırasında karşılaşabileceği olası zorlukları raporlamayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, bir devlet üniversitesine kayıtlı B1 düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 120 Türk öğrencidir. Nicel veriler 14 hafta süren BİT destekli PTÖ uygulama sürecinin başında ve sonunda bir dizi ön ve son ölçek, öğrenci proje ürünleri, sunumları ve kompozisyonları aracılığıyla toplanırken, nitel veriler ön ve son yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerin yazılı yansımaları ve araştırmacının alan notları ile elde edilmiştir. Araştırmada temel olarak geleneksel öğretim alan öğrenciler ile BİT Destekli PTÖ eğitimi alan öğrenciler arasında ikinci dildeki üretken becerileri, algılanan ikinci dil konuşma ve yazma öz yeterlilik düzeyleri ve algılanan özerklik düzeyleri açısından deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca bulgular, BİT Destekli PTÖ'ye maruz kaldıktan sonra öğrencilerin 4C (eleştirel düşünme, işbirliği, yaratıcılık, iletişim) düzeyleri ile PTÖ yeterliliği ve 4C becerilerine ilişkin algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin BİT Destekli PTÖ hakkında genel olarak olumlu görüşlere sahip oldukları bulunmuştur. BİT Destekli PTÖ'nün sadece öğrencilere değil öğretim görevlisine de kazanımlar sağlayan etkili bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study aims to reveal the effects of the integration of ICT-Assisted PBL into English Language Teaching Pedagogy to develop students' 21st century skills and L2 productive skills with reference to the United Nations Sustainable Development Goals, to find out EFL students' 21st century skills' levels, and perceived learner autonomy levels, identify students' and lecturer's opinions about such integration. The participants included 120 Turkish B1 level EFL students, enrolled at a state university. While the quantitative data was collected through a number of pre and post scales, students' project products, presentations, and problem-solution essays at the beginning and at the end of the ICT-Assisted PBL implementation process lasted for 14 weeks, the qualitative data was obtained via pre and post semi-structured interviews, written reflections of students, and field notes of the researcher. The study found that there is a statistically significant difference between students who receive traditional instruction and those who receive ICT-Assisted PBL instruction in terms of their L2 productive skills, their perceived levels of L2 speaking and writing self-efficacies, their self-perceived autonomy levels in favour of experimental group. In addition, the findings revealed that there is a statistically significant difference in students' level of 4C skills as well as their perceptions of PBL qualifications and 4C skills after being exposed to the ICT-Assisted PBL. The students were found to have overall positive opinions on the ICT-Assisted PBL. ICT-Assisted PBL was indicated to be an effective methodology, which provided gains not only for students but also the lecturer.