Saldırganlık eğiliminin görsel, işitsel reaksiyon zamanı ve zihinsel betimleme yetisi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of aggression tendency in the context of visual, auditory reaction time and mental rotation ability
  1. Tez No: 724525
  2. Yazar: BERKAN KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CAN PELİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ: Saldırganlık, başka bir organizmanın zarar görmesine veya yok edilmesine yol açan bir davranış olarak tanımlanmıştır. Reaksiyon zamanı (RZ), bir ses bir görsel ya da herhangi bir başka uyaranı algıladığımız zaman ile yanıt verdiğimiz zaman arasında geçen süreyi ifade eder. Zihinsel betimleme, üç boyutlu ortamda herhangi bir nesnenin ayrıntılı bir şekilde algılanması olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda, saldırganlığın alt parametreleri olan fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, düşmanlık ve öfke ile görsel ve işitsel reaksiyon zamanı ve zihinsel betimleme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız, Başkent Üniversitesi'nde öğretim elemanı olarak çalışan, yaşları 25 ile 35 arasında değişen 24 kadın ve 21 erkek olmak üzere toplam 45 kişinin gönüllü katılımıyla gerçekleşmiştir. Herhangi bir spor branşı ile ilgilenen, herhangi bir psikolojik ilaç kullanan ya da nörolojik tıbbı geçmişi olan kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. Aynı şekilde sol dominant ele sahip olan bireyler de çalışmaya dahil edilmemiştir. Katılımcıların reaksiyon zamanları ve görsel uzaysal becerileri, bilgisayar tabanlı bir test kullanılarak ölçülmüştür. Görsel ve işitsel reaksiyon zamanları bilgisayar tabanlı bir test kullanılarak değerlendirilmiştir. Görsel-uzaysal becerinin ölçümü ise bilgisayar tabanlı mental rotasyon testi vasıtasıyla yapılmıştır. Bireyin saldırganlık düzeyini belirlemek için, Dr. H. Andaç Demirtaş Madran'ın Türkiye'ye uygunluğunu test edip onayladığı, uluslararası literatürlerde en sık kullanılan saldırganlık ölçeği olan Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların dominant ellerini tespit etmek için ise Edinburg El Tercihi Anketi kullanılmıştır. BULGULAR: Tüm katılımcıların mental rotasyon testindeki doğru sayıları ve reaksiyon zamanları ile fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık ve sözel saldırganlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Her iki cins mental rotasyon açısından karşılaştırıldıkları zaman erkeklerin kadınlara göre daha fazla doğru sayısına sahip oldukları saptanmıştır. Erkekler görsel reaksiyon zamanı açısından kadınlara göre daha hızlı olmalarına karşın işitsel reaksiyon zamanı açısından her iki cins arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. SONUÇ: Gerek uzaysal betimleme gerekse işitsel ve görsel reaksiyon zamanları saldırganlık bağlamında değerlendirildiği zaman aralarında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: Aggression has been defined as a behavior that causes harm or destruction of another organism. Reaction time is expressed the time elapsed between when we perceive an auditory, visual or another stimulus and when we respond. Mental rotation is defined as the detailed perception of any object in a three-dimensional environment. In our study, it was aimed to evaluate the relationship between physical aggression, verbal aggression, hostility and anger, which are the sub-parameters of aggression, and visual and auditory reaction time and mental rotation. MATERIAL AND METHOD: Our study was carried out with the voluntary participation of 24 female and 21 male a total of 45 people aged between 25 and 35. All the participants were the members of Başkent University. Participants interested in any sports branch were not included in the study. Likewise, people who use any psychological medication and have a history of neurological medicine were not included in the study. Participants with left dominant hand also exluded from the study. Participants' reaction times and visuospatial skills were measured using a computer-based test. Visual and auditory reaction times were evaluated by using computer-based testing. The measurement of visual-spatial skills were evaluated by means of a computer-based mental rotation test. To determine an individual's level of aggression, Dr. Buss Perry Aggression Questionnaire (BPAQ), which is the most frequently used aggression scale in the international literature that was tested and approved by H. Andaç Demirtaş Madran for Turkey was used. Edinburgh handedness inventory was used to determine the dominant hands of the participants. RESULTS: There was no statistically significant relation between the correct numbers in mental rotation test, reaction times of all participants and physical aggression, anger, hostility and verbal aggression. When male and female individuals were compared with each other related with correct answers in mental rotation test the correct answeres of male were significangtly higher. Even though male subjects were faster in responding to a visual stimuli no differense were observed between the two genders related with auditory stimuli. CONCLUSION: Neither visual-spatial skills nor auditory and visual reaction time had shown a significan relation with agression.