Sentı̇nel lenf nodu bı̇yopsı̇sı̇ yapılan malı̇gn melanom hastalarında tümör kalınlığı ve tümör lokalı̇zasyonunun prognoza etkı̇sı̇
The effect of tumor thickness and tumor localization on prognosis in patients diagnosed with malignant melanom who performed sentinel lymph node biopsy
  1. Tez No: 724541
  2. Yazar: UĞUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaçlar: Malign Melanom nadir olmasına karşın mortalitesi yüksek bir deri malignitesidir. İnsidansı giderek artmakta olan malign melanom hastalarının prognozuna etki eden faktörlerin incelenmesi ve uluslararası literatürle karşılaştırılması önem kazanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2004-Aralık 2019 yılları arasında sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB) işlemi yapılmış hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu hastalarda prognoza etkisini değerlendirmek amacıyla demografik özellikleri, tümör yerleşim yeri, kalınlığı ve diğer histopatolojik özellikleri, SLNB'de çıkarılan lenf nodu sayısı ve durumu, SLNB pozitif hastalardaki terapötik lenf nodu diseksiyonu sonuçları, uzak ve lokal metastazlar, mortalite ve takip süreleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya yaşları 54,25±16,34 yıl arasında değişen, ortalama takip süresi 88,07±56,93 ay olan 96'sı kadın toplam 222 olgu dahil edildi. Tümör kalınlıkları ortalaması 3,65±2,87 mm olarak saptandı. Sentinel lenf nodu pozitifliği 65 hastada (%29.2) saptandı. Melanom rekürrensi; lokal, rejyonel veya uzak metastaz olarak tanımlanmış olup %14,4 oranında, mortalite %20,7 ve melanom rekürrensi ve/veya mortalite ise %29,7 oranında saptandı. Cinsiyet, tümör kalınlığı, ek hastalık varlığı, ülserasyon ve sentinel lenf nodu varlığı mortalite üzerine; ülserasyon ve lenfatik invazyon varlığı ise melanom rekürrensi üzerine bağımsız risk faktörleri oldukları saptandı. Tümör lokalizasyonlarına göre hastalıksız sağkalım oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Tümör kalınlığı 2 mm üzerinde olanların, altında olanlara göre hastalıksız sağkalım oranı anlamlı düzeyde düşük olduğu görüldü. Sonuç: Malign melanom hastalarında demografik ve histopatolojik parametreler incelendiğinde prognoz açısından rekürrens için ülserasyon ve lenfatik invazyon varlığı; mortalite için ise yaşın artması, tümör kalınlığının artması, erkek cinsiyet, ek hastalık, ülserasyon varlığı, T evresi, sentinel nod pozitifliği ve rekürrens mevcudiyeti risk teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aims: Malignant melanoma has a higher mortality rate and lower incidence unlike other skin cancer types. Nowadays, evaluation of prognostic factors and comparison to the existing literature has critical value due to its rising incidence. Materials and Methods: Patients who underwent sentinel lymph node biopsy between January 2004 and December 2019 were evaluated retrospectively. In order to determine their effects on prognosis, factors such as age, sex, comorbidities, SLNB status, number of total and positive lymph nodes obtained after SLNB, histopathology results after ELND, and incidence of locoregional or distant metastasis and mortality were investigated. Results: There were 222 patients, 96 females, with an age range of 54,25±16,34 years. Mean tumor thickness was 3,65±2,87 mm. Duration of follow-up period was 88,07±56,93 months. Sixty-five patients (29,2%) had positive sentinel lymph node biopsies. Recurrence, defined as local, regional or distant metastasis, mortality and mortality and/or recurrence was observed in 14,4%, 20,7% and 29,7% of patients, respectively. Sex, tumor thickness, presence of comorbidities, ulceration and positive sentinel lymph nodes were found to be independent risk factors affecting mortality. Presence of ulceration and lymphatic invasion were independent risk factors for recurrence. Tumor localization had no statistically significant effect on disease free survival. Patients with tumor thickness >2 mm had a significantly shorter disease free survival period compared to the ones with tumor thickness