Kadın bakış açısından şiddet
Violence from the womens point of view
  1. Tez No: 72455
  2. Yazar: PELİN TURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
ÖZET Konusu şiddet olan çalışmanın amacı, bir eylemin şiddet eylemi olarak tanımlanması sürecinin betimlenmesidir. Çalışmada şiddet, şiddeti deneyimleme, gözleme ve izleme olasılığı yüksek olan kategorilerden biri olan kadınların görüşleri dikkate alınarak incelenmiştir. Çünkü toplumda giderek artan şiddet olgusunun etki sınırlarının genişlediği ve bundan gerek özel alanda gerek kamusal alanda en çok etkilenen kesimin de kadınlar olduğu sayıltılandığında, kadınların şiddete ilişkin görüş ve değerlendirmelerinin şiddetin tanımlanmasında güvenle başvurulabilecek bir kaynak olacağı açıktır. Şiddet, bu çalışmada sosyal ilişkiden kaynaklanan, herhangi bir ortamda veya durumda bir kişiye ya da gruba karşı, dolaylı ya da doğrudan fiziksel ya da psikolojik hasar verecek olan veya veren her türlü söz, tavır, tehdit ve davranış olarak tanımlanmıştır. Şiddetin doğal değil de sosyal olduğu kabul edilen çalışmada, şiddet sosyal bir gerçeklik olarak görülüp, şiddetin orijini bireyler arası ilişki olarak belirlenmiş ve bu ilişkinin örüntüleşip yapılaşması sürecinin sonunda şiddetin bireylere dışsal bir varoluş kazandığı görüşü kabul edilmiştir. Çalışmanın analiz birimi şiddetin tanımlanmasıdır. Bir eylemin şiddet olarak tanımlanma sürecini incelemek amacıyla, betimsel nitelikte gerçekleştirilen araştırmada, örneklemi üniversitede okuyan genç kızlar oluşturmuştur. Araştırma 30 katılımcıyla yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere başlamadan önce katılımcılara Likert tipi cevap şıklarından oluşan bir anket sunulmuş, ardından konu üzerinde derinlemesine görüşmelere başlanmıştır. 339Araştırmanın hipotezi doğrultusunda şu sonuç elde edilmiştir: Katılımcıların gerek görüşmeye başlamadan önce doldurdukları anket sonuçlarına, gerekse yaptıkları şiddet tanımından sonra yaşadıkları deneyimleri anlatmalarına bakıldığında, her seferinde şiddeti ilk planda fiziksel şiddet olarak ele aldıkları görülmüştür. Hatta katılımcılar görüşmeler sırasında fiziki güçle ilişkili şiddet eylemlerini herkesçe aynı şekilde kabul edilen genel geçer bir gerçeklik olarak gördüklerini ifade edip, bunun şiddet olup olmadığını tartışmaya gerek duymamışlardır ve bu aşamada, çalışmanın Araştırma Verilerinin Sunumu kısmında görüleceği gibi, aynı noktalara işaret ederek düşüncelerini sergilemişlerdir. Sonuç olarak katılımcıların tamamı,“fiziksel şiddet”olarak adlandırdığımız fiziki güçle ilişkili şiddet eylemlerini ifade ederken ve yorumlarken benzer yollar çizmelerinden de anlaşılacağı üzere,“fiziksel şiddeti”Durkheim'ın ifadesiyle bizim dışımızda bir gerçeklik olarak, yani dışsal bir olgu olarak görmektedirler. Diğer taraftan her ne kadar katılımcılar şiddetin sözel ve psikolojik yönünün de olduğunu belirtmiş olsalar da, bu konuda yaptıkları açıklamalar fiziksel şiddet konusunda yaptıkları açıklamalar kadar net ve kesin olmamıştır. Hatta görüşmelerin belli bir noktasına gelindiğinde daha önce geniş bir çerçevede verdikleri sözel ve psikolojik şiddeti de içeren şiddet tanımını sadece fiziksel şiddetle sınırlı hale getirmişlerdir. Fakat görüşme sonunda her katılımcı kendi öznel deneyimlerinden yola çıkarak, şiddetin kendi duygu ve zihin dünyalarında yaşattıklarını tekrar gözden geçirip ilk önce psikolojik zarar açısından psikolojik boyutu, daha sonra da sözel boyutu somuttta da şiddet olarak görmeye başlamışlardır. Bu da her katılımcı için psikolojik ve sözel şiddetin tanımlanma sürecinin kendi öznel yaşamlarıyla her an yeniden inşa süreci içinde olduğunu göstermektedir. Bu durum her katılımcının 340görüşmeler sonucu elde edilen analizindeki ifadelerinde de açıkça görülmektedir. Böylece söz ve tavırlarla ifade edilen“fiziksel olmayan şiddet”olarak adlandırdığımız şiddetin, şiddet olarak tanımlanmasının henüz sosyal inşa süreci içinde olduğu görülmektedir. 341
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The title of this study is“Violence From The Women's Point Of View”. The aim of the study is to examine whether violence is an external social fact or a constructed reality. In order to analyze violence as a social fact or a constructed reality, it is necessary to define the“process of violence”, the definition of violence based on women experience. A theoretical perspective is developed, to examine the social reality as a fact or as a construction. We analyze some approachhes, such as Durkheim as the represantative of holistic approach and Husserl, Schutz, Berger and Luckmann as represantative of actional approach and Habermas's and Giddens's point of views about social realty. In addition to these theoretical discussions, we conduct a research to get the definition of violence based on women experience. The research we carried out is mostly based on empirical inqurry into the views of women experience. The methodoligical approach of this research can best be described as qualitative research. In order to undertake this empirical investigation two types of research instruments have been employed: questionnaires and in-dept interview. In the course of research 30 women were given the questionnaire in the first step, and then we used in-dept interviews. We conclude that women perceive physical violence as a social fact because it is complated. On the other hand non-physical violence needs a process of construction and therefore women define verbal violence as violence only when they have experienced it. 342