Yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi: Headway
Coursebook evaluation in foreign language teaching: Headway
  1. Tez No: 72454
  2. Yazar: ÖZDEN ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ERSÖZ (KARADUMAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
iv ÖZET Altı bölüm ve iki ekten oluşan bu çalışma yabancı dil öğretim/ öğrenim sürecinde önemli bir kaynak olan ders kitapları ile onları destekleyici-tamamlayıcı materyallerin dil gelişiminde oynadığı role bir açıklık getirip, bir ders kitabının ve destekleyici-tamamlayıcı un surların yapısı ve özelliklerinin ne olması gerektiğine dair açıklama ve önerilerde bulunmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın önemi, amacı ve alanı üzerinde durulmuştur.. İkinci bölümde, yabancı dil öğretimi/ öğrenimi üzerinde kısaca durulmuştur. Ayrıca bu çalışmanın evrenini oluşturan Ankara Üniversitesine bağlı TÖMER (Türkçe Öğretim Merkezi) Dil Öğretim Merkezi'nin yabancı dil öğretimindeki hedef ve amaçlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, yabancı dil öğretimindeki mevcut yöntemler geleneksel, bilişsel ve duyuşsal olmak üzere üç ana başlığa ayrılmış ve herbiri yaklaşım, tasarım ve uygulama açısından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi üzerinde durularak dil öğretim/öğrenim sürecindeki önemli kabul edilen bazı unsurlardan bahsedilmiştir. Bunun yanısıra izlence türleri ve formatlan hem açıklanmış hem de örneklendirilmiştir. Ayrıca genel olarak ders kitaplarında ve materyallerde bulunması gereken özellikler üzerinde durulmuştur. Son olarak da otantik materyallere değinilmiştir.Beşinci bölümde“Headway-Elementary”ders kitabı form ve içerik bakımından detaylı bir şekilde analiz edilip değerlen dirilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise çalışmanın sonucu hakkında bilgi verilmiştir. Ek 1 'de öğrenci ve öğretmenlere ayrı ayrı uygulanan anketler verilmiştir. Ek 2'de de öğrenci ve öğretmen anketinden edinilen verile re göre sözkonusu ders kitabı için öneri niteliğinde sunulan materyal ve aktiviteler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study, which consists of six chapters and two appendices, aims at explaining the role of coursebooks and supplementary materials in foreign language teaching, and furthermore it airas at offering suggestions and explanations for their characteristics. in the first chapter, it attempts to give the importance, the purpose and the scope of the study. in the second chapter, foreign language teaching/learning is given briefly. Secondly, the aims and objectives of Ankara University TÖMER (Turkish Teaching Center) Language Teaching Center in foreign language teaching are given. in the third chapter, language teaching methods are reviewed in terms of three headings like traditional, affective and communicative methods which are summarized according to approach, design and procedure. The fourth chapter deals with evaluating coursebooks as well as giving some other important components of foreign language process. Some syllabuses types and shapes are explained and illustrated. Furthermore some principles for coursebooks and materials are summarized. Finally authentic materials are briefly touched upon. in chapter five, the coursebook“Headway-Elementary”is analyzed and evaluated in accordance with its form and content in great detail. in the sixth and last chapter, the conclusion to this study is drawn. The study has two appendices. The first öne covers the questionnaries which are given to students and teachers in the stated institution. The second appendix contains the materials and activities suggested for the related coursebook.