Bitlis yöresindeki tarihi yapıların jeolojik incelemesi
Geological investigation of historical structures in Bitlis region
- Tez No: 724590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS LEVENT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bitlis yöresinin, Van gölü havzasında bulunması, doğal kaynak bakımından zengin olması ayrıca jeopolitik konum olarak da doğu ve batıyı birbirine bağlayan önemli bir koridor görevini görmesi sebebi ile geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu konuyla ilişkili olarak yapılan arkeolojik çalışmalar ve restorasyon çalışmaları ile birlikte gün yüzüne çıkmış ve asırlardır ayakta durmayı başarabilen tarihi yapıların çeşitliliği, Bitlis yöresinin tam anlamıyla yaşayan biz müze olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında Bitlis yöresinin simgesi haline gelmiş önemli tarihi yapılardan 6 (altı) farklı lokasyon (Bitlis Kalesi, Şerefiye Cami, İhsaniye Medresesi, Han Hamamı, El-Aman Hanı, Ahlat Selçuklu Mezarlığı) belirlenmiş ve bu lokasyonlardan kayaç örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerin ince kesit analizleri yapılarak mineralojik ve petrografik olarak incelenmiş ve hangi tür kayaçlar oldukları saptanmıştır. Aynı zamanda tarihi eserlere ait örneklerle, Bitlis yöresinin jeolojisi ilişkilendirilerek bu tarihi eserlerin yapımında hangi tip kayaçların hangi yöresel birimlerden sağlanarak inşa edildikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well-known that Bitlis region has hosted many civilizations from the past to the present because it is located in the Van Lake basin, is rich in natural resources and has an important corridor mission connecting the east and west as a geopolitical location. The diversity of historical buildings that have emerged together and managed to stand for centuries reflects that the Bitlis region is truly a living museum. In this thesis, 6 (six) different locations (Bitlis Castle, Şerefiye Mosque, İhsaniye Madrasa, Han Bath, El-Aman Inn, Ahlat Seljuk Cemetery) were determined from the important historical structures that have become the symbols of the Bitlis region, and rock samples were taken from these locations. The mineralogy and petrography of the samples were examined by using thin sections and the type of rocks were determined. At the same time, by associating the examples of historical artifacts with the geology of the Bitlis region, it was determined which type of rocks were built from which local rock units in the construction of these historical artifacts.