Robotik kodlama ve matematik dersleri birlikteliği ile 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of problem solving skills of 5th and 6th grade students with the combination of robotic coding and mathematics lessons
- Tez No: 724626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. ve 6. sınıflarda okutulan ve günümüzde popüler olan robotik kodlama ve robotik kodlama eğitiminin 5. ve 6. Sınıf öğrencilerinin eleştirel, yansıtıcı, üst düzey bilişsel gibi becerilerine katkısı olup olmadığına yönelik 5. ve 6. Sınıf öğrencilerinin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma örneklemini 2019 – 2020 eğitim öğretiminin güz döneminde, Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı bir ortaokulu olan Hasan Ali Yücel Ortaokulunun 5. ve 6.sınıfında öğrenim gören 4 'ü kız, 4ü 'i erkek olan 8 öğrenciden oluşturmaktadır. Bu araştırmada nitel durum araştırması kullanılmıştır. Araştırma ile ilgili toplanan veriler; Robotik kodlama eğitimi ve eğitim sürecinde problem çözme etkinliklerine yönelik yapılan çalışmalardır. Öğrencilere, robotik kodlama ile ilgili problem çözme etkinliklerinden sonrasında yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak betimsel analiz yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda öğrenciler robotik kodlama etkinliklerinin problem çözme becerisine olumlu yönde katkı sağladığı fakat her problemin çözümü için robotik kodlama uygulanamayacağını belirterek her problem için uygun olmadığını belirtmişlerdir. Özellikle problem çözerken robotik kodlama ile problemin çözümünde farklı bakış açılarını da geliştirdiklerini ifade etmişlerdir. 5. ve 6. Sınıf ortaokul öğrencileriyle yapılan robotik kodlama ile matematik dersinde öğrendikleri problem çözme becerisine probleme farklı açılardan çözüm yoluna ulaşabildikleri, soyut bazı problemlerin somutlaştırılarak daha da kolay anlaşılır olduğu, yaratıcı, eleştirel, analiz gibi üst düzey bilişsel problemlerin çözümü açısından kendilerine katkı sağladıklarını ifade etmişlerdir. Fakat problemi çözerken, robotik kodlama eğitiminde öğrendikleri becerilerin eksikliği, problemin çözümünün uzun zaman alması, teknoloji kullanımında bilgi yetersizliği gibi bu süreçte karşılaşılan zorluklar olarak ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of 5th and 6th grade students about whether the robotic coding and robotic coding education, which is popular today and taught in 5th and 6th grades, contributes to 5th and 6th grade students' critical, reflective and high-level cognitive skills. to reveal. The sample of the research consists of 8 students, 4 girls and 4 boys, who study in 5th and 6th grades of Hasan Ali Yücel Secondary School, which is a secondary school in the Tusba district of Van, in the fall semester of 2019-2020 education. Qualitative case study was used in this study. Data collected about the research; These are studies on robotic coding education and problem solving activities in the education process. Descriptive analysis was performed by applying a semi-structured interview form to the students after the problem solving activities related to robotic coding. As a result of the studies, students stated that robotic coding activities contributed positively to problem solving skills, but they stated that robotic coding could not be applied to solve every problem, and that it was not suitable for every problem. They stated that they also developed different perspectives in solving the problem with robotic coding, especially while solving problems. With robotic coding made with 5th and 6th grade middle school students, they were able to find a solution to the problem from different angles, the problem solving skills they learned in mathematics lesson, that some abstract problems were more easily understandable by concretizing them, they contributed to the solution of high-level cognitive problems such as creative, critical and analysis. They stated. However, while solving the problem, they expressed the difficulties encountered in this process such as the lack of skills they learned in robotic coding education, the solution to the problem from different angles, and lack of knowledge in technology use.