Robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik derslerinin sosyomatematiksel normlara yansımaları
Reflections of sociomathematical norms in mathematics lessons enriched with robotic coding
- Tez No: 879004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AYDIN GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Robotik kodlama eğitimi, 21. yüzyıl becerilerinden olan mantıksal akıl yürütme becerisini geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Matematik eğitiminde mantıksal akıl yürütmenin önemi dikkate alındığında robotik kodlamanın matematik derslerine entegre edilmesi öğrencilerin farklı matematik kazanımlarını elde etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda robotik kodlama, matematik eğitimine destek veren ve öğrenme ortamlarını zenginleştiren bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik derslerindeki mikro kültüre dair daha çok bilgiye ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik derslerinde benimsenen sosyomatematiksel normların incelenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, 7. sınıfta öğrenim gören 18 öğrenci ile beş hafta boyunca robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik dersleri gerçekleştirilmiştir. Bu derslerde, Lego Spike Prime robotları kullanılmış ve“çember ve çember parçasının uzunluğunu hesaplar”kazanımını esas alan beş farklı etkinlik yapılmıştır. Tasarlanan etkinlikler bir robotik kodlama eğitmeni ve bir araştırmacı rehberliğinde yürütülmüş ve etkinlikler sırasında ses kaydı alınmıştır. Etkinlikler sırasında alınan ses kayıtları araştırmacı ve başka iki uzman tarafından değerlendirilerek etkinlikler sırasında görülen sosyomatematiksel normlar ve sosyomatematiksel norm adayları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, etkinlikler sırasında en çok benimsenen sosyomatematiksel normların“iş birliği içinde sorgulayarak, keşfederek ve paylaşarak öğrenme”,“rehberlik ederek doğru sonucu buldurma”,“düşüncelerin özgürce paylaşılması”,“öğretmenin farklı çözüm yolu önermesi”normları olduğu belirlenmiştir. Ortamda benimsenen sosyomatematiksel normlar değerlendirildiğinde, robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik dersinde öğrencilerin rahatça tartışabildiği ve öğretmenlerin öğrencilere rehberlik edebildiği demokratik bir ortamın oluştuğu ifade edilebilir. Elde edilen sonuçlar ve araştırmanın kısıtları ışığında, robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik derslerinin farklı matematik kazanımları kapsamında değerlendirilmesi ve robotik kodlamalarla zenginleştirilmiş matematik derslerinde ortaya çıkan sosyomatematiksel normlarla geleneksel yöntemlerin uygulandığı sınıflarda ortaya çıkan sosyomatematiksel normların karşılaştırıldığı çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Robotic coding education is one of the most appropriate ways to develop logical reasoning skills, one of the 21st century skills. The integration of robotic coding into mathematics courses facilitates the achievement of different mathematical outcomes since logical reasoning plays an important role in mathematics education. In this sense, robotic coding appears to support mathematics education and enrich learning environments in this context. Mathematical lessons enriched with robotic coding need to include more information about the microculture. This study examines sociomathematical norms adopted in mathematics lessons enriched with robotic coding in this context. Over the course of five weeks, 18 7th grade students participated in mathematics lessons enriched with robotic coding. Five activities were conducted based on the learning outcome“calculates the length of a circle and a circle segment”with Lego Spike Prime robots. Audio recordings were taken during the designed activities under the guidance of a robotic coding instructor and a researcher. In order to determine sociomathematical norms and candidate norms, the researcher and two other experts evaluated the audio recordings. The study found that the most common sociomathematical norms adopted during the activities were learning by“questioning, exploring and sharing in cooperation”,“finding the correct result by guiding”,“sharing ideas freely”, and“alternative suggestions from the teacher”. Based on the sociomathematical norms adopted in the environment, it can be concluded that a democratic environment was created in the mathematics course with robotic coding, where students could discuss freely and teachers could guide them. In the light of the results obtained and the limitations of the study, it can be recommended to assess the mathematics lessons enriched with robotic coding within the scope of different mathematical outcomes. In addition, studies should compare the sociomathematical norms emerging in mathematics lessons enriched with robotic coding with those emerging in traditional classrooms.