Gürültüye bağlı işitme kaybında astaksantinin koruyucu rolü
Protective role of astaxanthin on noise-induced hearing LOSS
  1. Tez No: 724637
  2. Yazar: SABAHAT KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gürültü, kalıcı tip işitme kaybına yol açan en önemli edinsel işitme kaybı nedenidir. Konuyla ilgili literatür incelendiğinde GBİK'nin mekanizmasının anlaşılması ve iç kulağı gürültüden koruyabilecek ajanların belirlenmesi konularında yoğun araştırmalar olsa da, literatürde henüz verimliliği yüksek veya ortak kabul görmüş bir yönteme rastlanmamaktadır. Bu araştırmanın amacı, wistar rat modelinde GBİK'ye karşı astaksantinin koruyucu etkinliğini araştırmaktır. 21 albino wistar rat gürültü verilmeyen ve gürültü verilen gruplar olmak üzere iki kategoriye ayrıldı. Gürültü verilmeyen gruplar; intraperitoneal (İP) yoldan 50 mg/kg serum fizyolojik (SF) ile gürültüye maruz kalan, İP yoldan 50 mg/kg SF ve oral gavaj yoluyla astaksantin uygulanan gruplar olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Gürültü verilen gruptaki 14 rata, 120 dB SPL şiddetinde, 4 kHz oktav bantta 4 saat gürültü verildi. İşitme düzeyleri 4 ve 8 kHz'de frekans işitsel uyarılmış beyinsapı potansiyelleri (İUBP) ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) testi ile değerlendirildi. İUBP testleri gürültü sonrasında 1 ve 7. günlerde gerçekleştirildi. Son İUBP testi sonrasında tüm ratlar sakrifiye edildi. İUBP testi sonuçları tüm frekanslarında astaksantin grubunda gürültü verilen diğer gruplara kıyasla daha iyi işitme eşikleri olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Noise is the most important reason of acquired hearing loss leading to permanent hearing loss. Considering the current literature on the subject to understand the mechanism of noise-induced hearing loss and to protect the inner ear from noise and focus on the identification of agents, we encountered in the literature are not yet efficient method. The aim of this study was to evaluate the otoprotection efficacy of Astaksantin against noise induced hearing loss in a rat animal model. Twenty-one adult male albino Wistar rats divided into two categories including exposed to noise and not exposed to noise. We created not exposed to noise groups which are saline and also exposed to noise groups including saline, Astaxanthin groups. These three groups were administered equal dose (50 mg/kg) by way of intraperitoneally and oral gavage. 14 rats were exposed to 120 dB SPL octave band noise centred at 4 kHz for 4 h. The hearing level of all animals was evaluated with auditory brainstem responses (ABR) at 4 and 8 kHz octave frequencies and distortion product otoacoustic emissions (DPOAE). ABRs were measured before and after noise exposed at 1st day and 7th days. After latest ABR measurement, all animals were sacrificed. ABR results at all frequencies demonstrate that the Astaxanthin group showed more reduced threshold shifts when compared with SS and DMSO group.