Okul öncesi çocuklarının babalarının otantiklik düzeyleri ile çocuklarının öz düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between the authenticity levels of the fathers of pre-school children and the self-regulation skills of their children
- Tez No: 724663
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi çocuklarının babalarının otantiklik düzeyleri ile çocuklarının öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılan bu çalışmanın örneklemini, 2020-2021 yılında Gaziantep il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iki anasınıfı ve altı bağımsız anaokulunda eğitim gören 242 okul öncesi çocuğu ve onların babaları oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutuna ilişkin veriler; okul öncesi eğitim alan çocukların öğretmenlerine elden ulaştırılan“Demografik Bilgi Formu”,“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Kernis-Goldman Özgünlük (Otantiklik) Ölçeği-Kısa Formu”ndan elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, okul öncesi dönem çocuklarının babalarının otantiklik düzeyleri ile çocuklarının öz düzenleme becerileri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra babaların otantiklik düzeylerinin; babaların öğrenim durumlarına ve aylık hane gelirine göre farklılaştığı görülürken; okul öncesi çocuklarının öz düzenleme becerilerinin, babalarının öğrenim durumuna, çocuklarına ayırdıkları zamana ve aylık hane gelirine göre farklılaştığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış; araştırmacılara ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between authenticity of pre-school children's fathers and their self-regulation skills. Sample of this study consist of 242 father and children studying at 2 pre-school and 6 independent pre-school affliated with the Ministry of National Education in the center of Gaziantep in 2020-2021. The quantitative data of this study is obtained from ''Demographical Information Form'' , ''Self- Regulation Skill Scele'' and ''Kernis-Goldman's Authenticity Scale''. Data analysed by the use of SPSS 22.0 packaged software. As a result of the analyses, it is found that there is a positive and medium-level relationship between fathers' authenticity and the children's self-regulation skills. Besides, it is conluded that while fathers' authenticity differs from their educational bacground and monthly income, children's authentcity differs from fathers' educational background, the time they give their children and monthly income. Obtained evidences discussed by the light of literature and suggestions are made for researchers and educators.