TKGM'nin 2023 stratejisi çerçevesinde güncelleme kadastrosunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency of the cadastral updating within the framework of GDLRC's 2023 strategy
- Tez No: 724672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de son bir asırda yapılan kadastro çalışmaları ile farklı nitelikte kadastro haritaları üretilmiştir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün stratejik planında bu haritaların güncellenmesi çalışmalarının 2023 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir. Güncelleme kadastrosu ve sayısallaştırma, bu hedefin gerçekleşmesinde anahtar rol üstlenmektedir. Bu çalışmada, güncelleme kadastrosunun etkinliği, SWOT analizi yapılarak tespit edilmiştir. Ayrıca güncel teknolojik gelişmeler doğrultusunda, fotogrametrik yöntemlerin güncelleme kadastrosuna olan katkısı, seçilen bir uygulama bölgesinde yapılan çalışmalar ile araştırılmıştır. Bu çalışmaya göre, pilot bölgede sabit sınırların %73'ünün fotogrametrik yöntemle oluşturulduğu tespit edilmiştir. Konum duyarlılığı ise, yersel yöntem referans alındığında, %37'sinin 7 cm'lik hata çemberi içinde kaldığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen diğer bulgulara göre, güncelleme kadastrosunun en güçlü yönü; ortak referans sisteminde kesin koordinatlı verilerin elde edilmesi ve kadastro harici alanların tescilinde çok başlılık sorununun çözüme kavuşturulmasıdır. Ancak güncelleme çalışmalarının yaygınlaşmasıyla, taşınmaz yüzölçümlerinde meydana gelen değişimlerden kaynaklı davalar ortaya çıkmaktadır. Bu davalar sonucu hazine aleyhine tazminat ve bu tazminatın rücu edilmesi problemleri gündeme gelmektedir. Tazminat ve rücu sorununun azaltılması için, kadastroda kullanılan her bir analog yöntemin yanılma sınırlarının bilimsel temellere dayalı olarak tespit edilmesi önerilmektedir. Böylece bu sınır içindeki hataların tazminata konu edilmemesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
With the cadastral studies carried out in Turkey in the last century, cadastral maps of different qualities have been produced. In the strategic plan of the General Directorate of Land Registry and Cadastre, the updating of these maps is aimed to be completed in 2023. Cadastral Updating and digitization play a key role in achieving this goal. In this study, the effectiveness of the cadastral updating was determined by SWOT analysis. In addition, in line with current technological developments, the contribution of photogrammetric methods to the cadastral updating has been investigated with studies carried out in a selected pilot region. According to this study, it was determined that 73% of the fixed borders in the pilot region were created by the photogrammetric method. As for the spatial accuracy, when the terrestrial surveying method is taken as a reference, 37% of it was found to be within the tolerance circle of 7 cm. According to other findings obtained from the study, the strongest aspect of the cadastral updating are to obtain fixed coordinates data in the valid reference system and to solve the problem of multi-heading in the registration of non-cadastral areas. However, with the spread of the update studies, lawsuits arise due to the changes in the parcel areas. As a result of these lawsuits, the problems of compensation and recourse against the treasury come to the fore. In order to reduce the problem of compensation and recourse, it is recommended to determine the tolerance circle of each analog method used in the cadastre based on scientific grounds. Thus, it will be ensured that tolerance circle errors are not subject to compensation.