Tüketicilerin sosyal medyada marka takipçiliğine yönelik ampirik bir çalışma: Ankara ili örneği
An empirical study on consumers' brand following in social media: The case of Ankara province
  1. Tez No: 724673
  2. Yazar: ARDA ŞAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rekabetin çok yoğun olduğu günümüzde markalar; birbirlerinin önüne geçmek, potansiyel ve mevcut müşterilerine ulaşmak ve onlarla bağ kurmak adına her türlü pazarlama aracını kullanmaktadır. Her geçen gün daha fazla kullanıcıyı kendisine çeken sosyal medya platformları, pazarlama faaliyetleri için yeni alanlar arayan markaların da dikkatini çekmiştir. Günümüz teknolojisiyle birlikte hızla gelişen sosyal medya markalara direk olarak hedef kitleleri ile iletişime geçme ve onlarla etkileşimde bulunma avantajı sağlamaktadır. Sosyal medya platformlarının çift yönlü birer iletişim kanalı olması markaların müşterilerine ulaşmasını kolaylaştırırken, müşterilerinde markalara seslerinin duyurabilmesinin, istek ve şikayetlerinin dile getirebilmesini, merak ettikleri unsurlar hakkında cevap alabilmesini kolaylaştırmaktadır. Markalar sosyal medya platformlarında gerçekleştirdikleri pazarlama faaliyetleri ile yeni müşterilere ulaşmayı, marka bilinilirliğini arttırmayı ve en önemlisi müşteri ile bağ kurmayı hedeflemektedir. Tüketiciler sosyal medya platformlarında beğendikleri ve ilgi duydukları şeyleri takip etmektedirler. Takip ettikleri şeylerle ilgili yorumlar yapmakta, etkileşim kurmakta ve topluluklara katılmaktadırlar. Markalarda sosyal medya platformlarında aktif olarak yer alıp tüketicilerin dikkatini çekerek hedef kitlelerini geliştirme, yeni müşteriler kazanma ve mevcut müşterilerle bağ kurmayı amaçlamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı sosyal medya kullanıcıların markaları takip etmesinde sosyal medyanın hangi alt unsurlarının etkili olduğunun belirlenmesi ve markaların takip edilmesindeki etkenlerin incelenmesidir. Günümüzde markaların çoğu sosyal medya platformlarında tüketiciler ile iletişime geçmekte, pazarlama faaliyetlerini sürdürmekte ve pazarlama amaçlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu çalışma; gerçekleştirilen bu faaliyetlerin tüketiciler üzerinde ne kadar etkili olduğunun, tüketicilerin sosyal ağlardaki marka takibini ne sebeplerle gerçekleştirdiğinin ve sosyal medyanın hangi unsurlarının marka bağlılığı oluşturmak üzerinde etkili olduğunun ölçümlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, competition of brands is very intense, brands; are uses all kinds of marketing tools in order to get ahead of each other, reach its potential and existing customers and establish bonds with them. Social media platforms, which attract more and more users every day, have also drawn the attention of brands seeking new areas for their marketing activities. Social media, which is rapidly developing with today's technology, provides brands with the advantage of directly communicating and interacting with their target audiences. The fact that social media platforms are two-way communication channels makes it easier for brands to reach their customers, making it easier for customers to make their voices heard, to express their requests and complaints, and to get answers about the items they are curious about. With the marketing activities they carry out on social media platforms, brands aim to reach new customers, increase brand awareness, and most importantly, establish bonds with customers. Consumers are following what they like and are interested in on social media platforms. They comment on the pages of what they follow, interact and participate in communities. By actively participating in social media platforms in brands, they aim to develop their target audiences, gain new customers and establish bonds with existing customers by attracting the attention of consumers. The aim of this study is to determine which sub-elements of social media are effective in following brands by social media users and to examine the factors in following brands. Today, most of the brands communicate with consumers on social media platforms, continue their marketing activities and try to achieve their marketing goals. This work; It was carried out to measure how effective these activities are on consumers, why consumers follow brands on social networks, and which elements of social media are effective on creating brand loyalty.