Birinci basamağa başvuran subakut ve kronik bel ağrılı hastalarda geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanımının hastaların tedavi memnuniyeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of complementary and alternative medicine use on treatment satisfaction and quality of life in patients with subacute and chronic low back pain applying to primary care
- Tez No: 724688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Birinci Basamağa Başvuran Subakut ve Kronik Bel Ağrılı Hastalarda GETAT Kullanımının Hastaların Tedavi Memnuniyeti ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmada birinci basamağa başvuran subakut ve kronik bel ağrılı hastalarda GETAT kullanımının hastaların tedavi memnuniyeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tipteki çalışma; Adana/Yüreğir Yeni Bey -2 Aiele Sağlığı Merkezi'nde subakut ve kronik bel ağrısı olan 20-65 yaş arası hastalar üzerinde ardışık örnekleme yöntemi kullanılarak yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra; özgeçmişlerini, bel ağrısı sürelerini, hangi GETAT yöntemini kullandığı, GETAT memnuniyetlerini, GETAT bilgi düzeylerini ve GETAT'ın yaşam kalitelerine etkisini sorgulayan anket uygulandı. Bu anketten sonra bütün katılımcılara GETAT Tutum Ölçeği, DSÖ Yaşam Kalite Ölçeği Kısa Formu(WHOQOL-BREF) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation Of The Effect Of Complementary And Alternative Medicine Use On Treatment Satisfaction and Quality Of Life In Patients With Subacute and Chronic Low Back Pain Applying To Primary Care Aim: In this study, the effect of the use of complementary and alternative medicine on patients with subacute and chronic low back pain who applied to primary care on treatment satisfaction and quality of life was investigated. Material and Methods: This cross-sectional study; The study was conducted using sequential sampling method on patients aged 20-65 years with subacute and chronic low back pain in Adana/ Yuregir Yeni Bey-2 Family Health Center. After recording the sociodemographic data of the participants; A questionnaire was applied to question their backgrounds, duration of low back pain, which complementary and alternative medicine method they used, their satisfaction with complementary and alternative medicine, their level of knowledge of complementary and alternative medicine and the effect of complementary and alternative medicine on their quality of life. After this survey, complementary and alternative medicine Attitude Scale, WHO Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF) was administered to all participants. A p value of