İlköğretim okulları yöneticilerinin çatışmayı yönetme yeterlikleri
Conflict management competencies of principals in elemantary schools
- Tez No: 72473
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
II ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin çatışmayı yönetme yeterliklerini belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Ankara İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ilköğretim okulu yönetici ( Müdür ve Müdür Yardımcıları ) ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden sağlanan ilköğretim okulları listesinden yansız olarak seçilen 50 ilköğretim okulunda görev yapan ilköğretim okulları yöneticilerinin tümü ve olasılık dışı örnekleme yöntemiyle her okuldan seçilen 10 öğretmen alınmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anketin geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi için 63 yönetici ve öğretmene anket uygulanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde çatışma kavramına ilişkin görüşlerin yer aldığı yedi madde, üçüncü bölümde ise ( Çatışma kaynaklarım belirleme, çatışmanın etkilerini kestirme, çatışmayı yönetmede uygun yöntemleri kullanma ve çatışmayı örgütün amaçlarına uygun olarak yönlendirme ) dört yeterlik boyutunda 36 madde yer almaktadır. Araştırmada toplam 700 anket uygulanmış, 185'i yönetici ve 475'i öğretmen olmak üzere 660 anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen verilerin tüm gruba, öğretmenlere ve yöneticilere göre aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları bulunmuştur. Öğretmenlerin ve yöneticilerin görüşleri arasında anlamlılığı test etmek için t-testi uygulanmıştır. Anlamlılık testinde a =0.05 düzeyi esas alınmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda ; yönetici ve öğretmenlerin çatışma kavramına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşın okul yöneticilerinin çatışmayı yönetme yeterlikleri konusunda yönetici ve öğretmenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this study is to define conflict management competences of principals in elemantary schools. The population of the study covers principals ( principals and principals assistants ) and teachers of the elemeantary schools in central sub-pro viences of Ankara. The sample of the study consists of 50 elemantary schools' teachers and principals. All of the principal and ten teacher were taken in the sample per school. Nonprobability convinience sample method was used in teacher selection. In order to define the validity and reliability of the quetionnaire, a propasal quetionnaire which has been developed by researcher applied to group consists of 63 person ( teacher and principals ). The quetionnaire consists of three sections. In the first section of the quetionnaire items were related to demographic data; items in the second section were about conflict concept and the third section which included 36 items was to measure four competence dimensions: ability to define conflict sources, to predict effects of conflict, to use proper conflict management methods and to direct the conflicts properly to organizational goals. In order to determine the opinions of principals and teachers and to find whether there is difference between groups, X and t-test were used. While comparing opinions of the groups oc level is taken as 0.05. In these research, 700 questionnaire were applied to the sample group and 660 quetionnaire was taken in the evaluation from 1 85 principals and 475 teachers. As a result of data analysis; there was not a significiant differences between the opinions of the principals and the teachers related to the conflict concept. However, there was a significiant differences between them in terms of the opinions related to conflict management competences of the principals.