Stefan Zweig kitap kapaklarında deneysel tipografi uygulamaları
Stefan Zweig experimental typography application on book covers
  1. Tez No: 724768
  2. Yazar: GAMZE AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. EROL TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknolojik gelişmeler arttıkça iletişim dijitalleşmekte ve buna bağlı olarak hızlanmaktadır. Görsel iletişimde önemli bir yere sahip olan tipografi, hedef kitlenin bilgiyi alma ve işlemede grafik tasarımdaki anlatım araçlarından bir diğeridir. Tipografi, günümüzde, hedef kitleye iletilen mesajın aktarılması ve yorumlanmasına yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır. Tipografi, bir mesajın harflerle ve rakamlarla aktarılmasının dışında, kendi biçimsel yapısı ve varlığı ile de hedef kitle üzerinde ayrıca bir etki oluşturmaktadır. Günümüzde tipografinin okunaklılığı ve diğer işlevsel özellikleri yanında, yapıbozumcu ve deneysel yaklaşımlarla da, bir anlatım aracına dönüştüğü görülmektedir. Okunaklı ve yalın tipografik yaklaşımın bir sonucu olarak tasarımda durağanlığa karşı harflerin dinamik biçimsel yapısı ile bir mesaj iletilebilmekte ve böylelikle tipografiye farklı bir dil kazandırılmaktadır. Tipografinin okunaklılığı ve işlevselliği dışında biçimsel yapısı ile de mesajı görsel olarak aktarabilmesi söz konusudur. Bu araştırmada, yazı karakterleri ve biçimsel yapıları yorumlanarak yeni bir tipografik anlatım denenmiştir. Ele alınan uygulamalı kitap kapağı tasarımlarında iki boyutlu düzlem üzerinde üç boyutluluk etkisi, tipografide özgün anlatım biçimleri yazı karakteri aracılığıyla tasarıma yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in technological advances digitalizes communication and therefore makes it faster. Typography, which has an important place in visual communication, is another means of expression in graphic design, which helps to transfer and interpret the message conveyed to the target audience. Apart from conveying a message with letters and numbers, it also makes an impact on the target audience with its formal structure and presence. Today, apart from its legibility and other functional features, it is seen that deconstructionist and experimental approaches has made typography a means of expression. The legibility and simplicity approach in typographic design has dynamized the static formal structure of letters, which helps it conveys messages with a different language. Apart from the legibility and functionality, it can also convey the message visually with its formal structure. This research tries a new typographic expression by interpreting the typefaces and their formal structures. The book cover designs discussed in the study try to reflect the three-dimensionality effect on two-dimensional planes and the unique expression styles in typography through typefaces.